• 1 z 10
 

Část krystalu světlého citrínu s barevnou duhou

 

Krásný vzorek přírodního citrínu ze slavné české lokality Suky (Vysočina).

Malá vesnička jménem Suky byla v dřívějších dobách (cca před 20 -30 lety) mezi sběrateli velice oblíbenou lokalitou. Na přilehlích polích se totiž nacházeli nejenom záhnědy, moriony a černé turmalíny, ale především nádherné křišťály a citríny.

Dnes je však toto významné naleziště značně vyčerpané a to především kvůli velkému množství nových sběratelů. Částečně však sláva této lokality upadla i kvůli příliš mělké orbě. Dříve totiž zemědělci orali i do hloubky 40 - 50 centimetrů, dnes je to většinou pouze 20 - 30 cm, což šanci na pěkný nález také značně snižuje.

Pokud tedy navštívíte okolní pole této oblasti (Suky) dnes, na takto kvalitní a velký kousek citrínu už nejspíš nenarazíte. Drobnější úlomky vzácných kamínků, především křišťálů a citrínků, se zde však dají nalézt stále. Vyžaduje to ale dostanečnou trpělivost, vytrvalost a také nutnou dávku štěstí.

Teď když už víte něco málo o tomto významném nalezišti, vám blíže popíšeme tento konkrétní kamínek.

Jedná se o středně velký kousek citrínu, který má z jedné strany hezky zachovalé některé části krystalových stěn. Povrch kamene je z této strany matný, místy lehce ohlazený a příjemný na dotek.

Druhá strana citrínu je pak převážně lesklá, díky čemuž lze při prosvícení kamene sluníčkem nebo baterkou v některcýh pasážích i částečně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak krásný vnitní svět. Ten ukrývá nejen slušnou čistotu, ale také nádherné úkazy jako mlhovinové závoje, inkluze nebo peříčka.

Po důkladnějším prozkoumání můžete objevit i chloubu tohoto citrínu, kterou je úžasná barevná duha. Ta má velikost cca 15 x 5 milimetrů a je částečně zachycena v detailu na jedné z fotografiíí. Ve skutečnosti je však tento barevný odlesk ještě o mnoho krásnější.

Samotná barva citrínu má půvabný jemně žlutý odstín, který samozřejmě nejvíce vynikne, pokud je kámen mokrý a na sluníčku, což je dobře zachyceno na posledních dvou fotografiích (celkem je u vzorku 10 snímků). Sběratelé citríny s takto světle žlutým tónem někdy označují jako "citríny v barvě šampaňského".

Pokud tedy hledáte větší kousek pravého českého citrínu, s krásným vnitřním světem a barevnou duhou, tento kamínek si jistě zamilujete.

 

Místo nálezu: Suky (Vysočina)

Rok nálezu: 2005

Rozměry: 68 x 50 x 35 mm

Váha: 148 g

 

PROČ SI ZAKOUPIT DRAHÉ KAMENY PRÁVĚ U NÁS ?

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli, takže vám ručíme za jejich pravost, jasný původ a čistě přírodní neupravený stav. Drahé kameny jsou naším celoživotním koníčkem, kterému se věnujeme již mnoho let. Nerosty hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi nejbližší a pro nás tudíš nejvhodnější.

 

Nabídku českých minerálů a drahých kamenů najdete i na našem partnerském eshopu DRAHÉ KAMENY a to na adrese www.drahekamenyonline.cz

Dostupnost Prodáno
950 Kč
Kód produktu 1608
Kategorie Citrín - pravý český kámen
Položka byla vyprodána...