• 1 z 18
 

Fantastický temně kouřový krystal záhnědy s duhovými odlesky - Elestial dar Andělů

 

Sběratelský kousek přírodní záhnědy ze světoznámého českého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Tento úžasný krystal záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání tohoto živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Teď když už víte něco málo o původu této záhnědy si ji můžeme blíže popsat.

Jde o poměrně mohutný krystal záhnědy, který je z části i tzv. oboustranně vyvinutý. Nejkrásnější je tento krystal z přední pohledové strany, kde má slušně zachovalé špice na obou svých koncích.

Můžete zde také obdivovat unikátní větší krystalovou stěnu, která se pyšní tzv. propadlými okny se vzácným elestiálním růstem. Krystal záhnědy se díky tomu řadí mezi tzv. Mistrovské krystaly a to konkrétně Elestil dar Andělů.

Z ostatních stran záhnědy se také nachází krystalové stěny a plochy, ty však nemají úplně klasický tvar. Během svého růstu byl totiž tento krystal značně obklopený tzv. mateční horninou a nemohl se vyvinout běžným způsobem.

Přesto, že tvar tohoto krystalu není úplně typický, jedná se o velmi zachovalý vzorek, který má pouze menší odření či drobná ťuknutí.

Na bočních krystalových stěnách se dokonce zachovala tenká vrstvička této "mateční horniny". Jde o bílý až nažloutlý albit v lehké kombinaci s bílým křemenem a muskovitem (lupínky světlé lesklé slídy).

Povrch záhnědy je tedy přibližně z poloviny pokrytý slabou krustou mateční horniny, z pohledové strany se však krystal pyšní opravdu skvělým vysokým leskem. Díky tomu lze při prosvícení kamene sluníčkem nebo baterkou místy i nepatrně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět.

Záhněda je celá krásně průsvitná, jednotlivé úkazy jako mlhoviny, inkluze či peříčka lze však rozpoznat přibližně pouze do bloubky 1- 2 centimetrů.

Pokud si krystal za pomocí baterky prohlédnete opravdu důkladně, objevíte i chloubu této záhnědy, kterou jsou pestrobarevné duhové odlesky. Největší a nejkrásnější barevná duha je mimochodem výborně zachycena i na poslední fotografii.

Skutečně vyjímečná a neskutečně vzácná je pak samotná barva záhnědy, která má luxusní temně kouřový odstín. Toto zbarvení je typické právě pro ty nejkvalitnější záhnědy z této oblasti (Dolní Bory - Hatě).

Zkušení šutráci a staří sběratelé minerálů dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své barvě mezi jedny z nejúžasnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je prakticky nemožné.

Kámen jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu (U vzorku je celkem 18 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme i přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 70. - 80. léta

Rozměry: 98 x 67 x 53 mm

Váha: 418 g

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - Prodej záhněd, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - Nabídka záhněd.

Dostupnost Prodáno
4 300 Kč
Kód produktu 2520
Kategorie Záhněda - pravý český kámen
Položka byla vyprodána...