• 1 z 7
 

Tabulární krystal křišťálu s vysokou vnitřní čistotou

 

Zajímavý vzorek křišťálu z méně známého naleziště Hamry (Vysočina).

Jedná se o menší krystal křišťálu, který má po svém obvodu slušně zachovalé stěny včetně špice. Tato špička má sice nepatrné ťuknutí, zato se však může pochlubit poměrně vzácným uspořádáním a tvarem svých plošek, díky čemuž se řadí mezi vzácné Mistrovské krystaly a to konkrétně tzv. Tabulární krystaly.

Ty poznáte podle dvou širokých a plochých krystalových stěn (tzv. facet) umístěných ve vrcholové části krystalu proti sobě. Zbývající čtyři úzké stěny k nim přiléhají po bocích krystalu, vždy po dvou na každé straně kamene. Tabulární krystaly se někdy též označují jako Tabíci, či Tabulátory.

Tento krystal křišťálu je navíc z části i tzv. oboustranně vyvinutý, což znamená, že se špička nachází i na druhé straně krystalu. Tato špice však již není zcela dokonalá.

Zajímavostí pak je, že na hlavním krystalu je narostlý ještě jeden další menší krystalek křišťálu. Místy je také kámen lehce porostlý drobným krystalovým křemenem bílé barvy.

Povrch křišťálu je částečně lesklý, pokud tedy kámen prosvítíte sluníčkem nebo baterkou, můžete alespoň nepatrně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak hezký vnitřní svět. Ten se pyšní vysokou až drahokamovou čistotou s pouze malým množstvím mlhovin a inkluzí.


Místo nálezu: Hamry u Žďáru nad Sázavou (Vysočina)

Rok nálezu: 2010

Rozměry: 41 x 25 x 12 mm

Váha: 14 g

 

Dostupnost Prodáno
320 Kč
Kód produktu 1521
Kategorie Křišťál - české kameny a krystaly
Položka byla vyprodána...