Český pyrit - přírodní kámen - kočičí zlato

Kámen pyrit je pro svoji barvu často zaměňován se zlatem, proto se mu někdy přezdívá "kočičí zlato", nebo také "zlato hlupáků". Tento minerál má celkem velkou hustotu (5,1 g/cm³), a tak je i poměrně těžký (pro srovnání např. křemen má hustotu jen 2,6 g/cm³).Minerál pyrit, nebo-li kočičí zlato - kámen z Vysočiny - přírodní nerost

Jak poznat pyrit, nebo-li kočičí zlato?

Pravý pyrit poznáte podle jeho vysokého kovového lesku. Barvu má světle žlutou až mosazně žlutou (podobá se zlatu). Je neprůhledný a na povrchu může mít jemný barevný povlak - tzv. "náběhové barvy", které mají červený, modrý, nebo zelený nádech. Pyryt je také poměrně křehký, jelikož má tvrdost pouze 6 - 6,5 (na stupnici od 1 do 10).

Lom má nerovný nebo lasturnatý a není štěpný. Jeho krystaly tvoří velké množství tvarů a podob, ale nejčastěji mají tvar krychle (kostky), či osmistěnu, které mají na plochách typické rýhování. Může být celistvý (kusový), ale také zrnitý.

Nepřehlédněte: Pokud pyrit necháme vystavený venkovním vlivům, tak se časem přemění na limonit a kyselinu sírovou. Pyrit by neměl být vystaven vzdušné, ani žádné jiné vlhkosti.

Kámen zlatý pyrit v kombinaci s černým turmalínem skorylem z Vysočiny - prodej, cena a využitíJaké mýty a legendy se pojí s pyritem?

Prastaří Inkové pyrit leštili a vyráběli z něho desky, které údajně sloužily jako léčivá zrcadla. Některé zdroje uvádí, že tato magická pyritová zrcadla Inkové používali také jako věštecké nástroje, do kterých hleděli, a ze kterých věštili. Přesný účel a význam těchto zrcadel však doposud zůstává záhadou.

Staří Egypťané využívali pyrit do šperků a ozdob. Později ve středověku se kámen používal i jako ochranný talisman před zlými duchy a silami. Velkou oblibu měl pyrit také v 18. století v Anglii a Francii, kde zdobil mnoho nádherných šperků. Dnes je pyrit stále žádaným drahým kamenem k ozdobným účelům ve šperkařství.

Zajímavost: Krystaly pyritu příležitostně obsahují nanočástice skutečného zlata, které se zachytí v procesu krystalizace.

Český minerál - zlatý pyrit - jeho použití, vznik a výskyt v příroděJaké má pyrit účinky?

Ze spirituálního hlediska slouží pyrit jako ochrana před zlýmy silami a duchy.

→ Rada: Jak správně pyrit čistit a nabíjet? Čtěte » nabíjení a čištění pyritu «

Zajímavost: Pokud do pyritu uděříte např. kladivem, tak z něho odlétavájí jiskry a je cítit po síře.

→ Zjistěte, kde v Česku najít pyrit? » naleziště pyritu «

Tip: Drobné kousky pyritu můžete najít i v uhlí. 

Nabídka českých přírodních pyritů

Níže pod textem nabízíme přírodní české pyrity z našich osobních nálezů. Ty jsme objevili na nalezištích v oblastech Vysočiny, kde se vyskytují krásné pyrity, často v kombinaci s dalšími vzácnými minerály, jako např. s černým turmalínem skorylem (viz. fotky).

→ Tip: Přečtěte si o pyritu další zajímavosti na spřízněných stránkách Drahé Kameny Online » zobrazit kámen pyrit «

Stránka 1 z 1 - 13 položek celkem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).