Část krystalu kouřové záhnědy z Dolních Borů na Vysočině

Pohledný vzorek přírodní záhnědy z oblíbené šutrácké lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o menší zlomek krystalu záhnědy, který má z jedné strany zachovalé některé části krystalových stěn a kousek špice.

Kamínek je celý krásně průsvitný (sluníčkem nebo baterkou) a v některých pasážích lze i poměrně snadno nahlédnout dovnitř a pozorovat tak jeho zajímavý vnitřní svět. Ten ukrývá místy slušnou čistotu, ale především pak množství mlhovin, inkluzí či peříček.

Opravdu úžasná je pak hlavně samotná barva záhnědy, která má velice půvabný kouřový odstín v němž se prolínají jak světlé tak i tmavší tóny.

Pokud hledáte menší, ale kvalitní ukázku záhnědy z oblasti Vysočiny, tento kamínek vás jistě potěší.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 40 x 30 x 18 mm

Váha: 30 g

 

DOLNÍ BORY - HATĚ

Tato záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2868
250 Kč
Část krystalu kouřové záhnědy z Dolních Borů na Vysočině
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty