Pravý český křišťál - přírodní surový kámen
Křišťál patří k nejznámějším a nejvyhledávanějším drahým kamenům už odpradávna. Vyskytuje se nejen ve formě celých krystalů, drůz, či jejich částí, ale hojně také v podobě surových zlomků, úlomků, nebo ohlazených valounků.
Jak poznat pravý křišťál?
Křišťál je čirý, bezbarvý (až bílý) minerál, který je na pohled průsvitný, vzácně až zcela průhledný. Často je lesklý, ale objevuje se i s matným ohlazeným povrchem.
Čistě přírodní a neupravený křišťál (někdy označován jako horský křišťál) často obsahuje různé úkazy (tzv. inkluze) uvnitř kamene, které připomínají např. peříčka, praskliny, mlhoviny, barevné duhy a další zajímavé jevy.
Dalším poznávacím znamením pravého přírodního křišťálu je jeho tvrdost. Křišťál na Mohsonově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty čísla 7, což znamená, že přírodním křišťálem lze rýpat do skla.
Jaký je rozdíl mezi přírodní křišťálem a křišťálovým sklem?
Velmi důležité je vědět, že slovem „KŘIŠŤÁL‟ se označuje jak přírodní křišťál (drahý kámen), tak i křišťálové sklo (druh skla).
Mnoho prodejců běžně nabízí křišťál, nebo výrobky z něj (např. broušené křišťálové šperky, amulety, talismany, kyvadla apod.), ale ve skutečnosti nejde o přírodní křišťál, ale jedná se o olovnaté křišťálové sklo.
Toto křišťálové sklo se vyrábí přidáním určitého množství olova (oxidu olovnatého) do výrobní směsi, která obsahuje oxid křemičitý (křišťál) ze sklářských písků. Olovo se přidává do skla proto, aby ho změkčilo a mělo lepší vlastnosti (lépe se brousí, odráží a láme světlo, má vyšší lesk atd.). Olovo také přidává křišťálovému sklu na hmotnosti, a tak je těžší.
Tip.: Před nákupem křišťálu si vždy dobře ověřte, zda-li prodejce slovem "křišťál" myslím skutečný přírodní křišťál (pravý kámen), nebo pouze křišťálové sklo.
„Křišťálové sklo je výrazně cenově dostupnější (levnější), než přírodní křišťál‟.
Jaké má přírodní křišťál účinky?
Křišťál se nejčastěji používá k očistě od všeho negativního. Často se používá k čištění vody, a také ostatním minerálů.
„Slovo křišťál pochází z řeckého výrazu Krustallos, což znamená - led“.
Jaký křišťál vybrat?
Křišťály se do České republiky dováží ve velkém množství ze zahraničních států (hlavně z Brazílie), kde se stroji průmyslově těží. Pro nás jsou však nejvhodnější české a moravské křišťály, které pocházejí z tuzemských nalezišť. České křišťály jsou nám energeticky nejblíže, protože se tu narodily stejně tak jako my.
Českých křišťálů je ovšem velmi málo a jsou nedostatkovým zbožím, protože se nachází velmi zřídka. Nikde v Česku se v současné době netěží ani nedolují a můžete je sehnat pouze od místních sběratelů, kteří je zde hledají a sbírají ručně.
Českých křišťálů však rok od roku ubývá, nejen proto, že se za desítky let intenzivního sběru zdejší maličká naleziště téměř zcela vyčerpala, ale také proto, že zájem o české křišťály velmi vzrostl. Z těchto důvodu jsou tuzemské křišťály velmi vzácné a ceněné, oproti těm dováženým ze zahraničí. I malý přírodní křišťál z naší rodné země může být člověku mnohem prospěšnější, než velký kus toho zahraničního, který pochází nejčastěji z Brazílie.
„Křišťál se v přírodě nachází také ve spojení s dalšími minerály, nejčastěji však s křemenem“.
Nabídka českých přírodních křišťálů ...
Na našich stránkách nabízíme pouze české a moravské křišťály objevené na nalezištích v České republice. Pod textem níže si můžete prohlédnout naši nabídku pravých přírodních křišťálů, které jsme sami nalezli, nebo jsou z nálezů našich přátel. Pochází hlavně z oblasti Vysočiny a Jeseníků, kde se křišťály objevují nejčastěji a v nejkrásnější podobě.
→ Tip: Další přírodní české křišťály najdete na spřízněných stránkách - Drahé Kameny Online » pravé české křišťály «
Nevybrali jste si?
Prohlédněte si ještě pravé křišťály na našich spřízněných stránkách Drahé Kameny Online
» České křišťály «