Český pyrit - přírodní kámen - kočičí zlato

Kámen pyrit je pro svoji barvu často zaměňován se zlatem, proto se mu někdy přezdívá "kočičí zlato", nebo také "zlato hlupáků". Tento minerál má celkem velkou hustotu (5,1 g/cm³), a tak je i poměrně těžký (pro srovnání např. křemen má hustotu jen 2,6 g/cm³).Minerál pyrit, nebo-li kočičí zlato - kámen z Vysočiny - přírodní nerost

Jak poznat pyrit, nebo-li kočičí zlato?

Pravý pyrit poznáte podle jeho vysokého kovového lesku. Barvu má světle žlutou až mosazně žlutou (podobá se zlatu). Je neprůhledný a na povrchu může mít jemný barevný povlak - tzv. "náběhové barvy", které mají červený, modrý, nebo zelený nádech. Pyryt je také poměrně křehký, jelikož má tvrdost pouze 6 - 6,5 (na stupnici od 1 do 10).

Lom má nerovný nebo lasturnatý a není štěpný. Jeho krystaly tvoří velké množství tvarů a podob, ale nejčastěji mají tvar krychle (kostky), či osmistěnu, které mají na plochách typické rýhování. Může být celistvý (kusový), ale také zrnitý.

Nepřehlédněte: Pokud pyrit necháme vystavený venkovním vlivům, tak se časem přemění na limonit a kyselinu sírovou. Pyrit by neměl být vystaven vzdušné, ani žádné jiné vlhkosti.

Kámen zlatý pyrit v kombinaci s černým turmalínem skorylem z Vysočiny - prodej, cena a využitíJaké mýty a legendy se pojí s pyritem?

Prastaří Inkové pyrit leštili a vyráběli z něho desky, které údajně sloužily jako léčivá zrcadla. Některé zdroje uvádí, že tato magická pyritová zrcadla Inkové používali také jako věštecké nástroje, do kterých hleděli, a ze kterých věštili. Přesný účel a význam těchto zrcadel však doposud zůstává záhadou.

Staří Egypťané využívali pyrit do šperků a ozdob. Později ve středověku se kámen používal i jako ochranný talisman před zlými duchy a silami. Velkou oblibu měl pyrit také v 18. století v Anglii a Francii, kde zdobil mnoho nádherných šperků. Dnes je pyrit stále žádaným drahým kamenem k ozdobným účelům ve šperkařství.

Zajímavost: Krystaly pyritu příležitostně obsahují nanočástice skutečného zlata, které se zachytí v procesu krystalizace.

Český minerál - zlatý pyrit - jeho použití, vznik a výskyt v příroděJaké má pyrit účinky?

Ze spirituálního hlediska slouží pyrit jako ochrana před zlýmy silami a duchy.

→ Rada: Jak správně pyrit čistit a nabíjet? Čtěte » nabíjení a čištění pyritu «

Zajímavost: Pokud do pyritu uděříte např. kladivem, tak z něho odlétavájí jiskry a je cítit po síře.

→ Zjistěte, kde v Česku najít pyrit? » naleziště pyritu «

Tip: Drobné kousky pyritu můžete najít i v uhlí. 

Nabídka českých přírodních pyritů

Níže pod textem nabízíme přírodní české pyrity z našich osobních nálezů. Ty jsme objevili na nalezištích v oblastech Vysočiny, kde se vyskytují krásné pyrity, často v kombinaci s dalšími vzácnými minerály, jako např. s černým turmalínem skorylem (viz. fotky).

→ Tip: Přečtěte si o pyritu další zajímavosti na spřízněných stránkách Drahé Kameny Online » zobrazit kámen pyrit «

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).