Baryt - těživec - přírodní kámen z Česka
Baryt byl pojmenovám podle své vysoké hmotnosti a jeho název pochází z řeckého slova „barys”, což v překladu znamená těžký. Dříve se také označoval českým jménem těživec.
Jak poznat baryt?
Baryt poznáte podle jeho váhy. Od většiny podobných minerálů se odlišuje svoji vysokou hmotností (hustotou). Je tedy mnohem těžší, než ostatní minerály. V přírodě se objevuje ve formě samostatných krystalů, ale častěji vytváří krystalové drůzy a srostlice. Hezké a estetické vzorky s dobře omezenými lesklými krystaly barytu jsou vzácné a cenněné.
Baryt má kosočtverečné krystaly, které mohou mít různorodý vzhled. Bývají tlusté i tence tabulkovité, deskovité, lupenité, sloupečkové a mnohdy tvoří vějířovité růže, či stébelnaté a vláknité spojení.
Baryt může mít celou paletu barev a to od bezbarvé (čiré), přes bílou, narůžovělou, nažloutlou, nazelenalou, světle modrou, šedou, červenou, hnědou až po černou. Může být průsvitný, průhledný, ale i zcela neprůsvitný. Vyznačuje se skelným leskem na krystalových stěnách.
Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje baryt čísla 3 - 3,5, a tak je poměrně křehký. Lze do něho tedy rýpat měděným drátem. Hustotu má 4,5 g/cm³, a jak už bylo zmíněno je tedy velmi těžký.
Zajímavostí je, že baryt po zahřátí tzv. „světélkuje”, proto se mu též přezdívá „svítivý kámen”.
Jaké má baryt účinky?
Baryt patří společně s černým turmalínem skorylem mezi nejúčinnější ochránce proti nebezpečnému elektrosmogu a elektromagnetickému záření a vlnění (včetně obávaných 5G sítí) - viz. informace níže o využití barytu proti radioaktivnímu záření v atomových elektrárnách.
Z energetického hlediskaje tento nerost uvádí do rovnováhy levou a pravou mozkovou hemisféru.
Otevírá v člověku kreativitu a podporuje komunikaci. Je vhodný zejména pro cestovatele, protože pomáhá s přizpůsobovaním se novým místům a destinacím (rozhání touhu po domově). Baryt je často doporučován lidem, kteří trpí nespavostí, a nebo mají nějaké duševní poruchy. Je též vhodný k hlubokým meditacím.
Baryt dodává člověku potřebnou energii v náročných životních obdobích a při chronických problémech. Údajně má vliv i na zlepšení pleťové pokožky, sluchu, zpevnění kostí a vitalitu svalů.
Jaké má baryt využití?
Ve stavebnictví se hojně využívá ve speciálních omítkách jako ochrana proti rentgenovému (RTG) záření, které baryt dokáže pohlcovat. Zvládne též dobře absorbovat i jiná radioaktivní záření, a tak má velmi široké uplatnění. Např. rozemletá barytová drť se přidává do výrobní směsy - tzv. „těžkých betonů” pro výstavbu jaderných reaktorů v atomových elektrárnách.
Baryt dokáže barvit plamen, a tak je velmi oblíbený i v pyrotechnice při výrobě ohňostrojů. Užití nachází i v lékařství, sklářství, nebo při výrobě barev.
Při těžbě ropy a zemního plynu se baryt používá k výplachům a těsnění vrtů. Jako plnivo se využívá v papírnickém a gumárenském průmyslu. Využívá se i jako zdroj samotného barya (obsahuje ho 60%).
Kde v Česku najít baryt?
Krásné baryty se v dřívějších dobách nacházely v okolí Dřínové u Tišnova, Lahoště, Litice nad Orlicí, Harrachova, Příbrami a Stříbrné Skalice.
Nevybrali jste si?
Prohlédněte si ještě pravé baryty na našich spřízněných stránkách Drahé Kameny Online
» České baryty «