Křemen - přírodní český kámen / minerál

kremen-kamen-mineral-krystal-nerost-ucinky-vlastnostiKřemen v přírodě vytváří mnoho barevných a drahokamových odrůd. V tomto článku se však zaměříme pouze na samotný křemen (základní druh).

Název křemen je zřejmě odvozen od slova „křesat”. Zahraniční (anglický a německý) název pro křemen pak pochází ze slovanského slova „twardy”, což znamená „tvrdý”.

Jak poznat křemen?

Křemen na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty 7, a tak je opravdu poměrně tvrdý (lze s ním rýpat do skla).

Samotný křemen je většinou neprůhledný (průhledné jsou jeho drahokamové odrůdy). Může tvořit samostatné krystaly, které vytváří šestiboké hranoly. V přírodě se objevují i srostlice krystalů (tzv. drůzy), ale často se vyskytuje i ve formě úlomků, zlomků, střípků a částí krystalů, nebo ohlazených valounků.

kremen-bily-drahy-kamen-vyznam-vyuziti-pouzitiKřemen může mít mnoho nejrůznějších barevných odstínů a tónu. Nejkrásnější a nejžádanější jsou však sněhově bílé křemeny, kterých ovšem není mnoho a vyskytují se vzácně. Žádané jsou též křemeny, které vytváří hezké krystaly, či estetické drůzy.

Kde se nachází křemen?

Křemen se často vyskytuje v žulách a pegmatitech. Vyplňuje různé žíly a jádra dutin. Jako součást písků a štěrků se křemen průmyslově těží pro potřebu sklářských písků.

Jaké má křemen využití?

Křemen, v jeho různých formách a odrůdách, si oblíbili nejen sběratelé minerálů, šperkaři a brusiči drahých kamenů, ale i lidé, kteří ho milují pro jeho estetickou krásů (dekorace interiérů, zahrad, apod.). Též je velmi žádaný spirituálně a duchovně založenými lidmi pro jeho pozitivní energetické účinky na tělo, mysl, i duši člověka.

křemen-kristal-kamen-krystal-druza-prodej-cenaKřemen má piezoelektrické vlastnosti, a tak je vhodný pro použití jako oscilátor v radiotechnice a v mnoha dalších elektronických přístrojích (hodinky, počítače, telefony atd.).

Z křemene (ze sklářských písků) se vyrábí křemnné sklo, které se využívá v laboratořích a ve sklářském průmyslu.

Jaké jsou odrůdy křemene?

Křemen vytváří mnoho různých barevných odrůd, včetně těch drahokamových. Mezi nejžádanější a nejčastěji se vyskytující patří: fialový ametyst, růžový růženín, žlutý citrín, čirý křišťál, hnědá či kouřová záhněda, černý morion, pruhovaný achát, jaspis, chalcedon, železitý křemen a další.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).