Křemen - přírodní český kámen / minerál

kremen-kamen-mineral-krystal-nerost-ucinky-vlastnostiKřemen v přírodě vytváří mnoho barevných a drahokamových odrůd. V tomto článku se však zaměříme pouze na samotný křemen (základní druh).

Název křemen je zřejmě odvozen od slova „křesat”. Zahraniční (anglický a německý) název pro křemen pak pochází ze slovanského slova „twardy”, což znamená „tvrdý”.

Jak poznat křemen?

Křemen na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty 7, a tak je opravdu poměrně tvrdý (lze s ním rýpat do skla).

Samotný křemen je většinou neprůhledný (průhledné jsou jeho drahokamové odrůdy). Může tvořit samostatné krystaly, které vytváří šestiboké hranoly. V přírodě se objevují i srostlice krystalů (tzv. drůzy), ale často se vyskytuje i ve formě úlomků, zlomků, střípků a částí krystalů, nebo ohlazených valounků.

kremen-bily-drahy-kamen-vyznam-vyuziti-pouzitiKřemen může mít mnoho nejrůznějších barevných odstínů a tónu. Nejkrásnější a nejžádanější jsou však sněhově bílé křemeny, kterých ovšem není mnoho a vyskytují se vzácně. Žádané jsou též křemeny, které vytváří hezké krystaly, či estetické drůzy.

Kde se nachází křemen?

Křemen se často vyskytuje v žulách a pegmatitech. Vyplňuje různé žíly a jádra dutin. Jako součást písků a štěrků se křemen průmyslově těží pro potřebu sklářských písků.

Jaké má křemen využití?

Křemen, v jeho různých formách a odrůdách, si oblíbili nejen sběratelé minerálů, šperkaři a brusiči drahých kamenů, ale i lidé, kteří ho milují pro jeho estetickou krásů (dekorace interiérů, zahrad, apod.). Též je velmi žádaný spirituálně a duchovně založenými lidmi pro jeho pozitivní energetické účinky na tělo, mysl, i duši člověka.

křemen-kristal-kamen-krystal-druza-prodej-cenaKřemen má piezoelektrické vlastnosti, a tak je vhodný pro použití jako oscilátor v radiotechnice a v mnoha dalších elektronických přístrojích (hodinky, počítače, telefony atd.).

Z křemene (ze sklářských písků) se vyrábí křemnné sklo, které se využívá v laboratořích a ve sklářském průmyslu.

Jaké jsou odrůdy křemene?

Křemen vytváří mnoho různých barevných odrůd, včetně těch drahokamových. Mezi nejžádanější a nejčastěji se vyskytující patří: fialový ametyst, růžový růženín, žlutý citrín, čirý křišťál, hnědá či kouřová záhněda, černý morion, pruhovaný achát, jaspis, chalcedon, železitý křemen a další.

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).