Muskovit - světlá slída - přírodní kámen z Česka

muskovit-svetla-slida-kamen-mineral-nerost-lesklyMuskovit se řadí do skupiny slíd a obecně (neodborně) je nazýván jako světlá slída (dříve se mu říkalo i kočičí stříbro). Název dostal minerál muskovit po hlavním městě Ruska - Moskvy.

Jak poznat kámen muskovit?

Kámen muskovit v přírodě tvoří tenké šupinky, tabulky, lístky a lupínky, které se vyznačují perleťovým leskem. Nachází se ve formě samostatných lupenů (tvoří šestiboké krystaly), které můžou být ohebné, elastické a pružné. Často se však objevuje i ve srostlicích (tzv. drůzách), kde se spojuje mnoho těchto lesklých krystalků společně v jeden pevný celek. Občas roste dohromady s dalšími minerály, kterými jsou nejčastěji záhnědy, černé turmalíny skoryly a různé druhy živců (albit, ortoklas).

Najít muskovit, který tvoří pěkné ohraničené krystaly (lupeny) je poměrně obtížné, a proto je v tomoto stavu i docela vzácný a nedostupný. Nejkránější krystaly muskovitu tvoří tzv. „pěticípé hvězdy”. Hezké jsou i shluhy paprsčité, růžicovité, či stromečkovité.

muskovit-drahy-kamen-leskla-slida-ucinky-vlastnostiMuskovit je většinou bezbarvý až stříbrně bílý (občas i šedý, bělavý, nazelenalý, nažloutlý) nerost, který někdy bývá i průsvitný, či dokonce průhledný. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje pouze hodnot 2 - 3 a je tedy poměrně křehký.

Jaké má muskovit účinky?

O muskovitu se traduje, že je to už odpradávna mystický kámen. Bývá nápomocný při navazování spojení s duchy, elementy a bytostmi přírody a Matky Země. Je také spojován s bylinkáři, léčiteli a alternativní medicínou.

Pomáhá otevírat mysl člověka, a lépe tak řešit problémy. Je vhodný i jako ochrana proti psychickým útokům a negativním vlivům zvenčí.

Tento jedinečný kámen náleží 6-té a 7-mé čakře (třetí oko a korunní čakra). Zvyšuje vlastní (zdravé) sebevědomí, a tak pomáhá zbavovat se nejistoty a pochybností o sobě samém. Mírní též nízké emoce jako stres a strach.

muskovit-kamen-prodej-cena-vyznam-kocici-stribroÚdajně dodává i lesk vlasům a jiskru očím. Je nápomocný s udržením ideální hmotnosti těla. Doporučuje se také při rekonvalescenci a při zotavování se (podporuje vůli člověka uzdravit se).

Tento kámen navozuje vnitřní klid a uvolnění, umožňuje rozvahu, toleranci a nadhled. To vše přispívá ke štastnějšímu a naplněnějšímu životu člověka.

→ Tip: Přečtěte si více o energetických účincích muskovitu » zobrazit článek o muskovitu «

Kde se využívá muskovit?

Velmi si ho oblíbili energeticky citlíví lidé pro jeho významné účinky na psychiku člověka, jeho mysl i fyzické tělo.

Díky svým jedinečným vlastnostem se však také uplatňuje v elektrotechnickém průmyslu. Svoje využití našel i ve stavebnictví, kde se přidává do brizolitových omítek (dodává jim lesk). Slídové destičky se používají v optice u polarizačních mikroskopů. Používá se i jako izolační materiál pro žáruvzdorná okénka, či průzory (např. "americká" kamna, varné kotle, olejové lampy atd.). Vkládá se do ochranných brýlí při práci u pecí (je žáruvzdorný - taje až pří teplotě 1400⁰C). V Rusku se dříve používal i jako výplně oken místo skla.

Kde v Česku najít muskovit?

Muskovit lze objevit třeba na Vysočině, kde se často vyskytuje ve zdejších pegmatitech a to spolu s dalšími minerály, hlavně živci a různými barevnými odrůdami křemene. Dále se také objevuje i v rulách, žulách, svorech a krystalických břidlicích.

→ Tip: Prohlédněte si nabídku přírodního českého muskovitu (světlé slídy) na partnerském eshopu » zobrazit nabídku muskovitu «

Nejprodávanější

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).