Muskovit - světlá slída - přírodní kámen z Česka

muskovit-svetla-slida-kamen-mineral-nerost-lesklyMuskovit se řadí do skupiny slíd a obecně (neodborně) je nazýván jako světlá slída (dříve se mu říkalo i kočičí stříbro). Název dostal minerál muskovit po hlavním městě Ruska - Moskvy.

Jak poznat kámen muskovit?

Kámen muskovit v přírodě tvoří tenké šupinky, tabulky, lístky a lupínky, které se vyznačují perleťovým leskem. Nachází se ve formě samostatných lupenů (tvoří šestiboké krystaly), které můžou být ohebné, elastické a pružné. Často se však objevuje i ve srostlicích (tzv. drůzách), kde se spojuje mnoho těchto lesklých krystalků společně v jeden pevný celek. Občas roste dohromady s dalšími minerály, kterými jsou nejčastěji záhnědy, černé turmalíny skoryly a různé druhy živců (albit, ortoklas).

Najít muskovit, který tvoří pěkné ohraničené krystaly (lupeny) je poměrně obtížné, a proto je v tomoto stavu i docela vzácný a nedostupný. Nejkránější krystaly muskovitu tvoří tzv. „pěticípé hvězdy”. Hezké jsou i shluhy paprsčité, růžicovité, či stromečkovité.

muskovit-drahy-kamen-leskla-slida-ucinky-vlastnostiMuskovit je většinou bezbarvý až stříbrně bílý (občas i šedý, bělavý, nazelenalý, nažloutlý) nerost, který někdy bývá i průsvitný, či dokonce průhledný. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje pouze hodnot 2 - 3 a je tedy poměrně křehký.

Jaké má muskovit účinky?

O muskovitu se traduje, že je to už odpradávna mystický kámen. Bývá nápomocný při navazování spojení s duchy, elementy a bytostmi přírody a Matky Země. Je také spojován s bylinkáři, léčiteli a alternativní medicínou.

Pomáhá otevírat mysl člověka, a lépe tak řešit problémy. Je vhodný i jako ochrana proti psychickým útokům a negativním vlivům zvenčí.

Tento jedinečný kámen náleží 6-té a 7-mé čakře (třetí oko a korunní čakra). Zvyšuje vlastní (zdravé) sebevědomí, a tak pomáhá zbavovat se nejistoty a pochybností o sobě samém. Mírní též nízké emoce jako stres a strach.

muskovit-kamen-prodej-cena-vyznam-kocici-stribroÚdajně dodává i lesk vlasům a jiskru očím. Je nápomocný s udržením ideální hmotnosti těla. Doporučuje se také při rekonvalescenci a při zotavování se (podporuje vůli člověka uzdravit se).

Tento kámen navozuje vnitřní klid a uvolnění, umožňuje rozvahu, toleranci a nadhled. To vše přispívá ke štastnějšímu a naplněnějšímu životu člověka.

→ Tip: Přečtěte si více o energetických účincích muskovitu » zobrazit článek o muskovitu «

Kde se využívá muskovit?

Velmi si ho oblíbili energeticky citlíví lidé pro jeho významné účinky na psychiku člověka, jeho mysl i fyzické tělo.

Díky svým jedinečným vlastnostem se však také uplatňuje v elektrotechnickém průmyslu. Svoje využití našel i ve stavebnictví, kde se přidává do brizolitových omítek (dodává jim lesk). Slídové destičky se používají v optice u polarizačních mikroskopů. Používá se i jako izolační materiál pro žáruvzdorná okénka, či průzory (např. "americká" kamna, varné kotle, olejové lampy atd.). Vkládá se do ochranných brýlí při práci u pecí (je žáruvzdorný - taje až pří teplotě 1400⁰C). V Rusku se dříve používal i jako výplně oken místo skla.

Kde v Česku najít muskovit?

Muskovit lze objevit třeba na Vysočině, kde se často vyskytuje ve zdejších pegmatitech a to spolu s dalšími minerály, hlavně živci a různými barevnými odrůdami křemene. Dále se také objevuje i v rulách, žulách, svorech a krystalických břidlicích.

→ Tip: Prohlédněte si nabídku přírodního českého muskovitu (světlé slídy) na partnerském eshopu » zobrazit nabídku muskovitu «

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).