Částečně ukončený špalek skorylu jemně protkaný hnědo-zlatavým dravitem

Obdivuhodný vzorek přírodního černého turmalínu skorylu z celosvětově známé české lokality Bory (Vysočina).

Tento špalek černého turmalínu se může pochlubit především velice slušnými rozměry a váhou 50 gramů. Takto mohutné skoryly se v přírodě nacházejí už poměrně vzácně, takže tento kousek patří mezi ty cennější.

Turmalín se z jedné strany může pochlubit celkem slušným ukončením, které je částečně otlačeno od okolní tzv. mateční horniny.

Druhá strana skorylu je zakončená pouze v malé části, jde však o netradiční jehličkovité ukončení zarostlé oranžovým limonitem (oxidem železa).

Po obvodu je špalík samozřejmě od přírody zdobený typickým jemným rýhováním. Váleček má i slušný lesk pouze v některých pasážích jsou matné flíčky značící dřívější přítomnost limonitu.

Zajímavostí je, že pokud skoryl (po jeho obvodu) zblízka nasvítíte silnější baterkou, můžete místy spatřit jakoby jemné žilkování v hnědé až zlatavé barvě. To značí malou přítomnost hnědého turmalínu, který se odborně nazývá dravit.

Tento hnědý turmalín (dravit) se v naší přírodě samostatně vyskytuje naprosto vyjímečně, můžete jej však nezřídka spatřit právě v kombinaci s černým turmalínem, jako je tomu zde.

 

Místo nálezu: Bory (Vysočina)

Rok nálezu: 2018

Rozměry: 42 x 27 x 24 mm

Váha: 50 g

 

ČERNÝ TURMALÍN NEBO SKORYL? JAK TENTO MINERÁL VLASTNĚ SPRÁVNĚ NAZÝVAT?

Černý turmalín se odborně nazývá skoryl, proto se u tohoto vzácného minerálu můžete setkat s různými variantami tohoto názvu. Asi nejčastěji se používá pojmenování černý turmalín, někdo má však zažitý celý (prodloužený) název včetně toho odborného, tedy černý turmalín skoryl. Jiní si zase oblíbili variantu černý skoryl nebo dokonce jenom skoryl. Ať už tedy používáte kteroukoliv z těchto variant, všechny jsou správně.

Nemělo by se však pro tento minerál používat pouze označení "turmalín" , protože se jedná o velice obecné slovo. V přírodě se totiž turmalín vyskytuje v mnoha barvách a každá z nich má své vlastní pojmenování. Mezi nejznámější patří například růžový nebo červený turmalín, kterému se říká rubelit nebo zelený turmalín odborně nazývaný verdelit.

 

Další nabídku černých turmalínů z ČR naleznete v naší sekci - PRODEJ ČERNÝCH TURMALÍNŮ, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - NABÍDKA ČERNÝCH TURMALÍNŮ.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2886
650 Kč
Částečně ukončený špalek skorylu jemně protkaný hnědo-zlatavým dravitem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty