České versus zahraniční citríny

Citríny se do České republiky dováží ze zahraničních států (hlavně z Brazílie), kde se stroji průmyslově těží. Bohužel většina z nich je falešných, a jak už bylo zmíněno výše, původně šlo o zcela jiné kameny.

Českých citrínů je ovšem velmi málo a jsou nedostatkovým zbožím, protože se nachází velmi zřídka. Nikde v Česku se v současné době netěží ani nedolují a můžete je sehnat pouze od místních sběratelů, kteří je zde hledají a sbírají ručně.

Českých citrínů však rok od roku ubývá, nejen proto, že se za desítky let intenzivního sběru zdejší maličká naleziště téměř zcela vyčerpala, ale také proto, že zájem o tuzemské citríny velmi vzrostl. Z těchto důvodu jsou velmi vzácné a ceněné, oproti těm dováženým ze zahraničí. I malý přírodní citrín z naší rodné země může být člověku mnohem prospěšnější, než velký kus toho zahraničního, často falešného.

 

Kámen citrín vytváří v přírodě krystaly, ale spíše se objevuje pouze ve formě částí krystalů, či jejich fragmentů nebo jen zlomků. Často lze najít citríny i jako ohlazené valounky, či úlomky.

Drůzy citrín tvoří jen zcela vyjímečně a geody v přírodě netvoří vůbec (pokud na ně narazíte, tak jde 100% o falešné citríny).

Citríny se v přírodě nachází také ve spojení s dalšími minerály, nejčastěji však s křemenem.

Většina přírodních citrínů je zcela, nebo částečně průsvitná. Někdy bývají i neprůsvitné, pokud jsou uvnitř hodně zakalené křemenem.

U těch průsvitných jde často dobře pozorovat jejich vnitřní svět. Ten se skládá z různých zajímavých objektů - tzv. "inkluzí" uvitř krystalů. Těmi mohou být např. peříčka, mlhoviny, barevné duhy atd. V některých lze dokonce uvnitř vidět i "bytosti" připomínající třeba zvířata atp.

Citríny můžou mít matný, ale i lesklý povrch. Ty české se vyzvačují převážně matným, či dokonce lehce ohlazeným povrhem, pocházejícím od vody a říčních písků, které je po mnoho tisíc let omývaly. Takový povrch se označuje jako "sametový" a bývá i velice příjemné na dotek. Kámen tak v ruce působí hravým a mazlivým dojmem. Lesklé citríny z Česka jsou ojedinělé a nachází se velmi vzácné.

Některé citríny z Vysočiny mají na povrchu svých krystalových stěn zajímavé černé tečky, které se označují jako Sluneční skvrny" a není známo jak vznikly.