Fragment krystalu záhnědy s úžasnou kouřovou barvou a vnitřním světem

Pohledná ukázka pravé české záhnědy pocházející z významného mineralogického naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jde o menší fragment respektive půlkrystal záhnědy, kamínek má tedy z pohledové strany zachovalé obvodové stěny i část špice. Ze zadní strany se krystalové plošky nedochovaly.

Přes to že nejde o dokonalý krystal, je záhněda velmi estetická a to především díky své unikátní skoro až kouzelné barvě. V kamínku se totiž úžasně prolínají světlejší a tmavší kouřové odstíny.

Díky převážně lesklému povrchu kamene můžete i krásně nahlédnout do vnitřního světa a kochat se tak nejenom solidní čistotou ale i půvabnými úkazy jako jsou mlhovinové závoje či peříčka. Ti pozornější z vás objeví i drobnou barevnou duhu.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 35 x 27 x 24 mm

Váha: 30 g

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 5258
390 Kč
Fragment krystalu záhnědy s úžasnou kouřovou barvou a vnitřním světem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).