Jemně žlutý krystal citrínu s kouřovým nádechem a decentním křemenným povlakem

Nádherný kousek přírodního citrínu pocházející z významného šutráckého naleziště Suky nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Malá vesnička jménem Suky byla v dřívějších dobách (cca před 20 -30 lety) mezi sběrateli velice oblíbenou lokalitou. Na přilehlích polích se totiž nacházely nejenom záhnědy, moriony a černé turmalíny, ale především krásné a kvalitní křišťály či citríny.

Dnes je však toto významné naleziště značně vyčerpané a to především kvůli velkému množství nových sběratelů. Částečně však sláva této lokality upadla i kvůli příliš mělké orbě. Dříve totiž zemědělci orali i do hloubky 40 - 50 centimetrů, dnes je to většinou pouze 20 - 30 cm, což šanci na pěkný nález také značně snižuje.

Pokud tedy navštívíte okolní pole této oblasti (Suky) dnes, nejspíše narazíte pouze na menší úlomky křišťálů či světle žlutých citrínků. I tyto drobné nálezy však vyžadují dostanečnou trpělivost, vytrvalost a také nutnou dávku štěstí.

Nyní si blíže popíšeme tento konkrétní vzorek.

Jedná se o poctivý středně velký krystal citrínu, který se svojí délkou 9 centimetrů a váhou téměř čtvrt kilogramu rozhodně nepatří mezi žádné drobky. Kámen tedy díky slušným rozměrům vynikne jak u vášnivého sběratele ve vitríně, tak jej jistě ocení i lidé zajímající se o drahé minerály kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

Krystal má moc hezky zachovalé obvodové stěny i samotnou špici. Ze zadní nepohledové strany sice v jedné pasáži krystalová plocha chybí, avšak krystal zde zřejmě není poškozený nýbrž pouze tzv. otlačený od okolní (mateční) horniny, která k němu v této části těsně přiléhala.

Pomocí sluníčka nebo baterky lze citrín celý krásně prosvítít, díky některým lesklým stěnám pak lze i částečně nahlédnout dovnitř krystalu a obdivovat tak jeho vnitřní svět. Ten ukrývá množství nejrůznějších úkazů v podobě peříček, inkluzí a mlhovinových závojů. Po důkladnějším prozkoumání lze pak těsně pod povrchem objevit i menší pestrobarevné duhy.

Samotná barva citrínu má pak půvabný jemně žlutý odstín s decentním kouřovým nádechem a to především ve špici krystalu.

Asi nejkrásnější je toto zbarvení pokud citrín prosvítíte sluníčkem nebo baterkou, to se lehké kouřové tóny prakticky vytratí a skvěle vynikne žlutá barva se zlatavým nádechem.

Zajímavostí na tomto krystalu je pak slabý povlak mléčného křemene, který můžete spatřit v některých úsecích. Tato malá přítomnost křemene, však rozhodně nijak nekazí celkový krásný dojem z tohoto citrínu.

Lidé, kteří na Vysočině ještě nikdy drahé kameny hledat nebyli, tento krystal citrínu patrně nedokáží zcela ocenit. Kdo však už na Vysočinu někdy zavítal a zkusil si nějáký ten vzácný kamínek na zoraném poli najít, ten dobře ví, že podobné kousky citrínů jako je tento se dnes v přírodě prakticky nevyskytují. Důvodem jsou především značne vyčerpaná naleziště, kde se tyto vzácné kamínky dají najít. Zájem o české minerály a drahé nerosty je totiž v posledních letech daleko větší než dříve a lidé si začínají čím dál více uvědomovat, že přírodní a neupravené kameny z naší přírody jsou jim tak nějak blíže, než ty, které se ve velkém dovážejí ze zahraniní.

————————————————————————————

Místo nálezu: Suky u Ostrova nad Oslavou (Vysočina)

Rok nálezu: 2001

Rozměry: 90 x 50 x 42 mm

Váha: 228 g

————————————————————————————

Chcete si najít svůj vlastní citrín?

Pokud vás láká najít si v přírodě svůj vlastní citrín, určitě na Vysočinu někdy zavítejte. Nejlepším obdobím na takovou výpravu je podzim, kdy je zde většina polí čerstvě zoraná. Jestliže je zrovna po vydatném dešti je šance na pěkné nálezy ještě vyšší, protože voda z kamínků smyje přebytečnou hlínu a vy je pak daleko snáz uvidíte.

Když budete mít štěstí a dostatek trpělivosti, určitě si svůj malý citrínek také najdete. Nejčastěji se jedná o drobné úlomky s velmi světle žlutou barvou. Tomuto odstínu se někdy také přezdívá barva šampaňského. Sytě žluté citríny nebo dokonce krystaly se nachází naprosto vyjímečně, proto jsou také tak vzácné a ceněné.

Pokud na nálezy přece jen nebudete mít štěstí, nebo najdete jen pár nevzhedných střípků, nemusíte být smutní. Na našem e-shopu si jistě vyberete ten pravý, po kterém toužíte. Všechny námi zde nabízené citríny jsme osobně nalezli, takže vám ručíme za jejich pravost i jasný původ. Naši nabídku drahých kamenů se snažíme dle našich možností neustále doplňovat, aby jste měli stále z čeho vybírat. Každý kamínek je detailně nafocený a opatřený originálním popisem, který ho perfektně vystihuje. Navíc ke každému minerálu vždy uvádíme rok a místo nálezu (rodný list), přesný rozměr v milimetrech a také váhu v gramech. Takto zdokumentovaný kámen vám pak jistě udělá radost, i když jste jej zrovna osobně nenalezli. Může však někoho potěšit i jako originální dárek.

————————————————————————————

Další přírodní české citríny najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku pravých českých citrínů » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 4350
6 800 Kč –19 % 5 450 Kč
Jemně žlutý krystal citrínu s kouřovým nádechem a decentním křemenným povlakem
citrin krystal prirodni cesky prodej 1
6 800 Kč –19 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty