Kouřový krystal záhnědy s částečným elestiálním růstem

Sběratelsky vzácný kousek přírodní záhnědy pocházející z významné kamínkářské lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Na začátek nutno říci, že tento krystal záhnědy pochází z již nedostupného naleziště. Oblast "Dolní Bory - Hatě" je totiž již několik desítek let zrekultivovavá a sběr minerálů či jejich kopání je zde přísně zakázáno. Do celé oblasti je navíc i značně omezený vstup a to z důvodu ochranného vodárenského pásma vodní nádrže Mostiště. Kameny pocházející z tohoto naleziště jsou tedy dnes velice ceněné a vzácné.

Krystal má z pohledové strany celkem slušně zachovalé obvodové stěny i samotnou špičku. Některé pasáže krystalu se sice zcela nezachovaly, jako celek však kámen působí moc hezkým dojmem a to i přes to, že v některých úsecích je záhněda decentně zakalena šedým křemenem. Místy je pak povrch krystalu pokrytý i bílým albitem.

Krystalové stěny se můžou pochlubit částečným elestiálním růstem, takže lze tento vzorek zařadit i mezi unikátní tzv. Mistrovské krystaly a to konkrétně Elestial dar Andělů.

Záhněda je z jedné strany moc pěkně půsvitná (sluníčkem nebo baterkou) a dovolí i mírně nahlédnout dovnitř. Mlhoviny, inkluze, peříčka a barevné duhy zde jistě každého nadchnou.

Opravdu senzační je však především samotná kouřová barva záhnědy, ve které se pozoruhodně prolínají světlejší i tmavší odstíny.

Záhnědy z Dolních Borů - Hatí jsou sice cenově o trošku dražší, svojí kvalitou a vyjímečnou barvou si však svoji cenu rozhodně obhájí.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 48 x 43 x 29 mm

- v nejdelším místě  (šikmo) měří vzorek až 58 mm

Váha: 88 g

 

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 3912
1 800 Kč –16 % 1 500 Kč
Kouřový krystal záhnědy s částečným elestiálním růstem
kourova zahneda krystal dolni bory hate oslava prehraha mostiste kamen obrazky 1
1 800 Kč –16 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty