Krásně průsvitný půlkrystal záhnědy s příjemnou kouřovou barvou

Kvalitní kousek pravé české záhnědy pocházející ze starého nálezu z oblíbené šutrácké oblasti Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o menší tzv. půlkrystal záhnědy, který je oboustranně vyvinutý. Kámen má tedy z pohledové strany zachovalé krystalové stěny a plošky a náznaky špic na obou svých koncích.

Záhněda je celá krásně průsvitná (sluníčkem nebo baterkou) a díky slušně lesklému povrchu lze i poměrně snadno nahlédnout dovnitř kamene a pozorovat tak jeho vnitřní svět.

Ten ukrývá nejen dobrou čistotu, ale je bohatý na nejrůznější úkazy jako jsou mlhovinové závoje či různé inkluze a peříčka. Po důkladnějším prozkoumání lze těsně pod povrchem objevit i menší barevnou duhu.

Asi nejkrásnější je však samotná barva záhnědy, která se pyšní kvalitním kouřovým odstínem s příjemně hnědými tóny.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 34 x 33 x 15 mm

Váha: 18 g

 

Dolní Bory - Hatě

Tato záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 3426
290 Kč
Krásně průsvitný půlkrystal záhnědy s příjemnou kouřovou barvou
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty