Kvalitní krystal záhnědy s náznakem elestiálního růstu - krásný vnitřní svět, podmanivá barva

Estetický kousek pravé české záhnědy pocházející z dnes již nedostupné lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Tato záhněda má zajímavý a krásný tvar podlouhlého krystalu, jenž má moc hezky zachovalé obvodové stěny i samotnou špici.

V některých pasážích se dokonce krystal pyšní náznakem elestiálního růstu, takže jej můžeme částečně zařadit mezi vzácné Mistrovské krystaly a sice Elestial dar Andělů.

Pozoruhodné také je, že krystal má špici i na opačném konci. Tato špička je však již lehce ťuklá a není tedy úplně dokonalá.

Záhněda je celá nádherně průsvitná (sluníčkem nebo baterkou) a díky lesklému povrchu lze i slušně nahlédnout dovnitř krystalu. Vnitřní svět je zde opravdu bohatý a vy se tak můžete kochat řadou nejrůznějších úkazů především pak mlhovinových závojů.

Skutečně vyjímečná je i samotná barva záhnědy, která má podmanivý kouřový odstín. Můžete zde pozorovat jak světlé, tak i temně kouřové tóny což vypadá vskutku fantasticky.

Tento krystal záhnědy patří mezi ty opravdu kvalitní a pohledné kousky což je dobře patrné i z fotografií. Ve skutečnosti je však tento kamínek ještě o něco krásnější, takže vám ručíme za to, že splní vaše očekávání.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 60 x 24 x 17 mm

Váha: 38 g

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 4323
2 100 Kč –9 % 1 900 Kč
Kvalitní krystal záhnědy s náznakem elestiálního růstu - krásný vnitřní svět, podmanivá barva
zahneda krystal elestial vnitrni svet pestry bohaty prodej 1
2 100 Kč –9 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty