Nádherně zachovalý Mistrovský krystal záhnědy - Dévický chrám - Isis

Fantastický vzorek přírodní záhnědy z dříve proslavené české lokality Krásněves - lom (Vysočina).

Malá vesnička jménem Krásněves leží téměř v srdci malebné Vysočiny a to nedaleko (asi 12 km severně) od Velkého Meziříčí. Toto naleziště je mezi začínajícími sběrateli poměrně méně známé, vesnice však leží v těsné blízkosti významných lokalit jako je Kněževes či Bory, takže i zde se dají nalézt na zoraných polích opravdu krásné ukázky drahých a vzácných minerálů.

Tento konkrétní krystal záhnědy však pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko za vesnicí byl činný kamenolom. Ten fungoval mezi lety 1972 až 1990. Tento vzorek tedy pochází z niž zaniklého lomu, což mu ze sběratelského hlediska rozhodně přidává na hodnotě. Pojďme si tedy tuto záhnědu blíže popsat.

Jedná se o skutečně obdivuhodný krystal záhnědy, který na první pohled jistě zaujme svojí velikostí a to konkrétně deseti centimetry. Po zběžném obhlédnutí vás však jistě upoutá i opravdu velice zachovalý stav tohoto krystalu. Všechny obvodové stěny včetně fazet ve špici krystalu jsou totiž prakticky dokonalé. Špička má sice drobounké ťuknutí, to je však velice nepatrné až nepostřehnutelné.

Krystalové stěny se navíc můžou místy pochlubit zajímavým jemným rýhováním a ze zadní strany i netradičním částečným stupňovitým růstem, za který krystal vděčí tzv. okolní mateční hornině jenž ho v této pasáži kdysi těsně obklopovala.

Samotná špice krystalu však také není zdaleka obyčejná. Pokud si ji důkladně prohlédnete, zjistíte, že jedna krystalová ploška (fazeta) se pyšní specifickým pětistranným tvarem. Díky tomu se tento krystal záhnědy může zařadit mezi vzácné Mistrovské krystaly a to konkrétně tzv. Isis. Tato ploška je výborně zachycena a označena v detailu na jedné z fotografií.

Povrch samotné záhnědy je pak částečně až zcela lesklý, takže pokud krystal prosvítíte sluníčkem nebo lépe baterkou, můžete výborně nahlédnou dovnitř a pozorovat tak jaho kouzelný vnitřní svět. Ten ukrývá v některých menších pasážích velice slušnou až drahokamovou čistotu, můžete zde však především obdivovat množství skutečně překrásných úkazů jako jsou mlhovinové závoje, inkluze či peříčka.

Po velice pečlivém a důkladném prozkoumání můžete objevit i nádhernou pestrobarevnou duhu o velikosti cca 10 x 10 milimetrů. Ta je částečně zachycena i na některých snímcích.

Někteří lidé se do tohoto vnitřního světa kamenů vydrží dívat dlouhé minuty a nepřestane je fascinovat. Úkazy skryté uvnitř kamene totiž výborně rozvíjí lidskou fantazii a vy tak můžete mít mnohdy pocit, že vidíte například nějáké zvíře či jiný objekt.

Díky tomuto pestrému vnitřnímu světu lze tuto záhnědu zařadit i mezi další Mistrovský krystal a sice Dévický chrám. Ten je charakteristický právě již zmíněným bohatým vnitřním světem nebo chceteli vesmírem. (Vnitřní svět je částečně zachycený na fotografiích, kde je kámen prosvícený baterkou, ve skutečnosti je však ještě o mnoho krásnější).

Pozoruhodná je také samotná barva této záhnědy. Ta má ve stínu a na běžném denním světle velice temně hnědý odstín. Pokud však krystal prosvítíte (sluníčkem nebo baterkou) rozzáří se ve své horní polovině příjemným kouřovým tónem. Spodní polovina krystalu pak pro změnu září jemně hnědou barvou s lehce žlutým nádechem. Toto prosvícení baterkou jsme pro vás zachytili hned na několika fotografiích,

Obdivuhodné také je, že tento krystal záhnědy se dochoval i s malou "podložkou". Lze tedy říci, že jde vlastně o podložkovou záhnědu. Takovéto vzorky se v přírodě nacházejí spíše vzácně, když totiž naleznete krystal se zachovalou špičkou a v jeho spodnní části se nenachází žádný další minerál (podložka), na kterém je narostlý, můžete se jenom domnívat jak byl tento krystal původně asi dlouhý (velký).

U tzv. podložkových záhněd tedy můžete obdivovat celou délku krystalu. V tomto případě je podložka z části tvořena menším fragmentem jiného krystalu záhnědy a především pak typickým šedým křemenem. Můžete zde však v malé míře spatřit i další minerály a sice albit a nádherný shluk lupínků (krystalků) muskovitu neboli světlé lesklé slídy.

Celkově jde o skutečně kvalitní a hodnotný vzorek, který rozhodně patří mezi opravdové sběratelské unikáty a to nejen díky svému estetickému vzhledu či velikosti, ale především kvůli opravdu zachovalému stavu.

Tento vyjímečný krystal záhnědy si jistě zamilují nejen nároční sběratelé minerálů, ale i lidé, kteří se o drahé kameny zajímají kvůli jejich energetickým účinkům. Kámen se totiž řadí mezi hned dva Mistrovské krystaly a navíc v sobě sdružuje vlastnosti čtyřech různých minerálů (záhnědy, křemene, albitu a muskovitu).

Kámen jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu (U vzorku je celkem 34 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr kamene a jeho váhu v gramech.

Popisky u našich drahých kamenů jsou mnohdy poněkud rozsáhlé, věříme však, že u takto hodnotného vzorku podrobný a originální popis jistě oceníte.

Každý námi nabízený drahý kamínek je jedinečný originál se svým vlastním příběhem.

 

Místo nálezu: Krásněves - lom (Vysočina)

Rok nálezu: 80. léta

Rozměry: 100 x 67 x 30 mm

Váha: 173 g

 

PROČ SI ZAKOUPIT DRAHÉ KAMENY PRÁVĚ U NÁS ?

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli, takže vám ručíme za jejich pravost, jasný původ a čistě přírodní neupravený stav. Drahé kameny jsou naším celoživotním koníčkem, kterému se věnujeme již mnoho let. Nerosty hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi nejbližší a pro nás tudíš nejvhodnější.

 

Pokud si chcete přečíst podrobné články týkající se například Mistrovských krystalů, či účinků a vlastností jednotlivých drahých kamenů, určitě navštivte i náš partnerský e-shop DRAHÉ KAMENY ONLINE a to na adrese www.drahekamenyonline.cz

 

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 1935
7 400 Kč
Nádherně zachovalý Mistrovský krystal záhnědy - Dévický chrám - Isis
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty