Oboustranně vyvinutý krystal záhnědy s úžasnou kouřovou barvou

Nádherný vzorek přírodní záhnědy z proslavené české lokality Dolní Bory- Hatě (Vysočina).

Tento krystal záhnědy pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné, protože lokalita je zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Krystal záhnědy se může pochlubit tím, že je tzv. oboustranně vyvinutý, má tedy špice na obou svých koncích. Tyto špice sice nejsou úplně dokonalé, to však kameni rozhodně nijak neubírá na jeho kráse.

Obvodové krystalové stěny jsou pak také velmi slušně zachovalé a pouze z jedné boční strany se tyto plochy nezachovaly.

Zajímavostí také je, že v jednom místě je krystal netradičně otlačený od mateční horniny, nebo jiného krystalu z dutiny.

Samotný povrch záhnědy je sice značně pokrytý tenkou vrstvičkou bílého křemene, krystal však i přes to působí velmi estetickým celkovým dojmem. Najdou se zde totiž i krásně lesklé pasáže, kterými lze při prosvícení kamene sluníčkem nebo baterkou poměrně snadno nahlédnout dovnitř a pozorovat tak působivý vnitřní svět.

Ten ukrývá v některých úsecích slušnou čistotu, především zde však můžete obdivovat množství mlhovin, inkluzí a peříček.

Úžasná je pak na tomto krystalu především jeho barva, která má vyjímečně kvalitní kouřový odstín, v němž se působivě prolínají světlé a tmavé tóny. Toto zbarvení je typické právě pro záhnědy z této oblasti (Dolní Bory - Hatě).

Zkušení šutráci a sběratelé minerálů dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 70. - 80. léta

Rozměry: 58 x 55 x 32 mm

Váha: 117 g

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - Prodej záhněd, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - Nabídka záhněd.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2484
1 300 Kč
Oboustranně vyvinutý krystal záhnědy s úžasnou kouřovou barvou
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty