Oboustranně vyvinutý krystal záhnědy se zajímavým růstem

Krásný kousek přírodní záhnědy pocházející z významného českého naleziště Pikárec (Vysočina).

Jedná se o menší až středně velký krystal záhnědy, který se může pochlubit celkem slušnou délkou přes šest centimetrů.

Tento krystal navíc není zcela obyčejný protože je tzv. oboustranně vyvunutý, což znamená, že má jednu nebo více špic na obou svých koncích.

V tomto konkrétním případě se na jedné straně nachází klasická samostatná špička, která je hezky zachovalá, avšak z jedné strany jí plošky přeci je schází. Špice však není poškozená, nýbrž tzv. otlačená buďto od jiného krystalu z dutiny, nebo od okolní tzv. mateční horniny (nejčastěji křemene).

Druhá strana krystalu se díky netradičnímu růstu pyšní hned třemi špičkami, které jsou až na drobounké oděrky také moc pěkně zachovalé. Čtvrtá nejmenší špička která se zde nachází se bohužel nezachovala, to však rozhodně nijak nekazí celkový krásný dojem z tohoto kamene.

Obvodové stěny krystalu jsou pak prakticky nepoškozené.

Povrch záhnědy je místy matný, převážná část kamene je však částečně až zcela lesklá. Při prosvícení vzorku sluníčkem nebo baterkou můžete tedy i celkem slušně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět.

Ve střední části je krystal sice lehce zakalený, v jednotlivých špičkách však můžete obdivovat nejen slušnou čistotu ale také různé úkazy jako mlhoviny, inkluze či peříčka.

Samotná barva krystalu má ve stínu a na běžném denním světle poměrně tmavý až temně hnědý odstín. Při prosvícení (sluníčkem nebo baterkou) se však téměř celý kámen rozzáří jemně hnědými tóny s lehce kouřovým nádechem. Prosvícený kámen jsme pro vás zachytili na posledních třech fotografiích, jeho barevný odstín se však může mírně lišit v závislosti na použité baterce (svítilně) a to konkrétně na její barevné teplotě světla (teplota chromatičnosti).

Tuto záhnědu jsme pro vás samozřejmě postupným pootáčením detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jejím celkovém vzhledu (tvaru) u vzorku je tedy celkem 17 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

 

Místo nálezu: Pikárec (Vysočina)

Rok nálezu: 2019

Rozměry: 64 x 30 x 23 mm

Váha: 57 g

 

KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE DÁREK ZDARMA

Pokud si na našem e-shopu objednáte nějáký surový kamínek, facetový výbrus nebo stříbrný šperk dostanete od nás dárek v podobě jednoho minerálu z Vysočiny zdarma. Při rozbalování vaší zásilky se tak můžete těšit na milé překvapení.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2892
950 Kč
Oboustranně vyvinutý krystal záhnědy se zajímavým růstem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty