Půlkrystal úžasné kouřové záhnědy s bohatým vnitřním světem a duhovým odleskem

Kvalitní kousek přírodní záhnědy z dříve proslaveného českého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o menší půlkrystal záhnědy, který je částečně tzv. oboustranně vyvinutý. Jak už napovídá samotný název (půlkrystal), tento krystal má zachovalé stěny a části špic pouze z jedné strany, druhá strana krystalu se nezachovala. I přes to že tato záhněda svým tvarem není zdaleka dokonalá, působí kámen již na první pohled opravdu fantastickým a luxusním dojmem.

Povrch záhnědy je téměř celý krásně lesklý, takže pokud krystal prosvítíte sluníčkem nebo baterkou můžete výborně nahlédnout dovnitř celého kamene a pozorovat tak jeho bohatý vnitřní svět.

Ten ukrývá nejen slušnou čistotu, ale také množství nejrůznějších úkazů, především pak peříček a inkluzí. Poměrně snadno lze pak objevit i nádhernou pestrobarevnou duhu o velikosti cca 10 x 5 milimetrů, což už jsou opravdu slušné rozměry. (Tento duhový odlesk bohužel nejde fotoaparátem dost dobře zachytit).

Skutečně vyjímečná je i samotná barva záhnědy, která velmi vysoce estetický kouřový odstín v němž se prolínají jak světlé tak i tmavší tóny.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 35 x 26 x 14 mm

Váha: 19 g

 

DOLNÍ BORY - HATĚ

Tato záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2859
320 Kč
Půlkrystal úžasné kouřové záhnědy s bohatým vnitřním světem a duhovým odleskem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty