Sbírková srostlice průsvitných sloupcovitých krystalků zeleného epidotu

Velmi kvalitní kousek epidotu nalezený v dřívějších dobách v oblasti Sobotín (Pfarrerb) nedaleko Šumperka (Jeseníky).

Epidoty podobně jako třeba černé turmalíny skoryly mají sloupcovitý či válečkovitý tvar krystalů. Netvoří tedy klasické špice jako třeba záhnědy, křišťály nebo citríny. Často tyto válečky či chceteli špalíky tvoří i zajímavé srostlice.

V našem konkrétním případě můžete obdivovat právě srostlici tvořenou množstvím menších či drobných válečků, z nichž některé jsou i tzv. ukončené.

Epidot je velice ojedinělý nerost, který se v naší přírodě objevuje zcela zřídka a narazit na něj je tedy opravdová vzácnost. Na zoraném poli o epidot tedy rozhodně jen tak nezakopnete. Nachází se totiž pouze na několika málo lokalitách, z nich větlina je dnes již chráněná.

Epidoty mají také svoji unikátní barvu. Na první pohled jsou velmi temně zelené některé až prakticky černé. Pokud je však nasvítíte sluníčkem či baterkou jejich krásná nejčastěji brčálově až olivově zelenkavá barva opravdu nádherně vynikne. Nejvzácnější kousky jsou pak dokonce částečně či zcela průsvitné a patří mezi ně i tento vzorek.

Kamínek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt opravdu krásné a kvalitní ukázky tohoto minerálu (epidotu).

————————————————————————————

Místo nálezu: Sobotín (Pfarrerb) - Jeseníky

Rok nálezu: 1994

Rozměry: 25 x 15 x 15 mm

Váha: 8 g

————————————————————————————

Naleziště vzácných epidotů - Sobotín (Pfarrerb)

Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.

Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.

Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.

Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.

Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.

————————————————————————————

→ Další české přírodní epidoty najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních zelených epidotů » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 4713
1 200 Kč
Sbírková srostlice průsvitných sloupcovitých krystalků zeleného epidotu
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty