• 1 z 7
 

Sytě fialový ametyst zarostlý v křemeni a živci

 

Krásná ukázka přírodního ametystu ze známého českého naleziště Kojatín nedaleko města Třebíč (Vysočina).

Jedná se o shluk drobonkých ametystových krystalků a jejich fragmentů, které tvoří zajímavý a velmi estetický lem v bílém křemeni a oranžovém živci.

Ametyst se pyšní opravdu nádhernou sytě fialovou barvou, která samozřejmě nejvíce vynikne pokud je kámen na sluníčku, nebo když jej z blízka nasvítíte baterkou.

 

Místo nálezu: Kojatín u Třebíče (Vysočina)

Rok nálezu: 2020

Rozměry: 65 x 37 x 35 mm

Váha: 91 g

 

NALEZIŠTĚ DRAHÝCH KAMENŮ - KOJATÍN

Malá vesnička jménem Kojatín se nachází na Vysočině a to nedaleko města Třebíč. Toto naleziště se proslavilo především krásnými sytě fialovými ametysty, z nichž některé přecházejí až do černé barvy morionů. Ametysty se nacházejí i v přilehlých obcích jako Valdíkov, Hostákov či v nedalekých Bochovicích, nejkrásnější vzorky však pocházejí právě z Kojatína.

Konkrétní lokalita s výskytem těchto vzácných minerálů se nachází asi jeden kilometr jižně až jiho-východně od obce Kojatín. Ametysty zde můžete hledat jak na poli tak i v sousedním lese. Nejlepším obdobím na výpravu je samozřejmě podzim, kdy jsou zdejší pole zoraná a důkladně opršelá. Ametysty se zde však dají v omezené míře hledat celoročně, protože se vyskytují i v přilehlém lese a to na ploše přibližně 1 hektaru (tedy 100 x 100 m).

Tento lesík byl však v dřívějších letech již několikrát přebagrován a důkladně prokopán. Smutné je, že někteří sběratelé a hnedači drahých kamenů, po sobě tyto výkopy nedokáží a asi ani nechtějí uklidit, takže naleziště je značně zdevastované a zpustošené. Lesu nepřidala ani kůrovcová kalamita v roce 2017, kvůli které musela bý značná část stromů vykácena.

Sbírkové kousky ametystů se na této lokalitě už nacházejí spíše vzácně, začínající sběratelé či lidé zajímající se o drahé kameny kvůli jejich energetickým účinkům si tu však jistě přijdou na své, protože se zde po dešti stále dají najít drobné kousky těchto fialových kamínků. (Pokud by jste na této lokalitě chtěli kopat, je samozřejmě nutné povolení majitele pozemku).

 

Další nabídku přírodních českých ametystů naleznete v naší sekci - Prodej ametystů, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - Nabídka ametystů

Dostupnost Prodáno
350 Kč
Kód produktu 2355
Kategorie Pravý český ametyst - přírodní kámen
Položka byla vyprodána...