Větší slepenec sdružující fragmenty zeleného epidotu a bílý albit

Hezká ukázka přírodního českého epidotu ve formě tzv. slepence.

Tento poměrně větší slepenec esteticky kombinuje fragmenty krystalků brčálově až olivově zeleného epidotu s bílým albitem.

Právě kontrast tmavého epidotu a světlého albitu působí velice zajímavě.

Vzorek patří sice mezi ty levnější, jedná se však stále o hodnotný a vzácný kousek, protože kvůli již zaniklé (nedostupné) lokalitě jsou jakékoliv epidoty už prakticky nesehnatelné.

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 6380
370 Kč
Větší slepenec sdružující fragmenty zeleného epidotu a bílý albit
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt opravdu krásné a kvalitní ukázky tohoto minerálu (epidotu).

Níže vám určitě doporučujeme si o vyjímečném nalezišti Sobotín přečíst více. Dozvíte se zde, jak byla lokalita objevena a proč jsou dnes i malé kousky epidotů tak vzácné a ceněné.

 

Články související s tímto kamenem:

Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.

Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.

Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.

Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.

Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.

Doplňkové parametry

Kategorie: Epidot - pravý přírodní kámen z Česka
Naleziště: Česká Republika
Typ / forma: Přírodní / surový / neopracovaný
Místo nálezu:: Sobotín (Jeseníky)
Rok nálezu:: 1994
Rozměry:: 38 x 25 x 16 mm
Váha:: 21 g

Podobné produkty