Vysoce lesklý estetický zlomek krystalu kouřové záhnědy s duhou

Luxusní kousek přírodní záhnědy pocházející ze starého nálezu z oblasti Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o tzv. zlomek krystalu záhnědy, kamínek má tedy zachovalé části stěn a ploch. Pokud si tvar kamene důkladněji rohlédnete, zjistíte že jde skoro o tzv. půlkrystal.

Záhněda již na první pohled působí velmi estetickým dojmem a to především díky mimořádně vysokému lesklu a fantastické kouřové barvě ve které se působivě prolínají světlejší a tmavší odstíny.

Krásný a pestrý je i vnitřní svět záhnědy, kde se můžete kochat nejen vysokou čistotou ale také různými úkazy v podobě peříček či mlhovnek.

Po důkladnějším prozkoumání pak objevíte i nádhernou barevnou duhu se slušnou velikostí cca 10 x 5 milimetru. Tento duhový odlesk bohužel nejde fotoaparátem dobře zachytit.

Pokud hledáte luxusně vyhlížející vzorek záhnědy, ručíme vám za to, že tento kousek vás nezklame.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 40 x 33 x 24 mm

Váha: 41 g

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 5423
930 Kč –21 % 730 Kč
Vysoce lesklý estetický zlomek krystalu kouřové záhnědy s duhou
zahneda krystal zlomek kourova estetika leskla barevna duha luxusni 1
930 Kč –21 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty