Zkamenělé dřevo

Zkamenělé dřevo (fosilní dřevo)

Naleziště:

nalézá se po celém světě od USA, Argentiny a Brazílie přes Čínu, Indii, Indonésii a Nový Zéland, dále pak Afriku (Egypt, Lybie, Namibie, JAR) až po Evropu (Řecko, Ukrajina, Belgie, Spojené Království, ..)

V České republice  se vyskytuje především v okolí Nové Paky a Líně u Plzně.

Barva: jeho zbarvení se odvíjí od druhu minerálů rozpuštěných ve vodě, která na původní  organické kmeny stromů působila. Nejčastější zbarvení bývá od různých odstínů hnědé až červené, po šedou, žlutou a oranžovou, vždy s výraznou kresbou letokruhů.

Méně vzhlené zkamenělé dřevo se leští, aby lépe vynikla jeho kresba tvořená dávnými letokruhy. K tomu lze dospět i jeho namočením ve vodě.

Čištění a nabíjení: provádímé pod proudem vlažné vody, nabíjet lze na přímém slunečním světle.

Znameni:Panna, Vodnář

Čakry: základní (kořenová)

Léčivé účinky:

Zkamenělé dřevo má pozitivní účinky na trávicí trakt, čímž posiluje a ovlivňuje imunitu. Oslabená imunita se může projevovat nejen různými problémy jako jsou nachlazení, rýma či únava, ale například i opary. Na mentální úrovni pomáhá při překonávání nemocí spojovaných s věkem člověka  - jako jsou potíže s látkovou výměnou, vylučováním vody z organismu nebo problémy s řídnoucími kostmi.

Zkamenělé dřevo bylo od dáných dob používáno a nošeno jako amulet proti zlým silám a také jako ochrana pro cestovatele, zvláště při cestách přes moře.

Zkamenělé dřevo je také symbolem dlouhověkosti a údajně zpomalje proces stárnutí těla. Člověku slouží k uzemění a navození zapomenutých vzpomínek.. Jeho pomocí lze nahlédnout do hluboké minulosti a rozpomenout se na prožité minulé životy.

Jak zkamenělé dřevo vzniklo:

Jedná se o pravěké stromy, které nasákly vodu (nebo bahno) bohatou na rozpuštěné minerály (mangan, oxidy železa, měď, chrom,kobalt, uhlík) a zvláště pak křemen. Tato minerální voda proudila přes rostlinné buňky a pletiva, ve kterých se postupně usazovaly minerály vní obsažené. K tomuto procesu docházelo pod zemí  bez přístupu vzduchu, čímž se organické dřevo během milionů let "přeměnilo" na minerál. 

Na Mohsonově stupnici má zkamenělé dřevo tvrdost 7 - stejně jako křemen, protože křemen byl převládajícím prvkem při jeho vzniku.

Umělá výroba:

V laboratořích se vyrábí umělá napodobenina zkaměnělého dřeva pomocí máčení drobných kousků dřeva z borovic v křemenovém roztoku a kyselinách a následně jeho vařením ze velmi vysokých teplot v atmosféře argonu. Vznikne tak umělý produkt vyrobený rukou člověka.