• 1 z 15
 

Část krystalu citrínu s fantastickou žlutou barvou a duhovým odleskem

 

REZERVACE!

Sbírkový vzorek přírodního citrínu z proslaveného českého naleziště Kněževes nedaleko Ostrova nad Oslavou  (Vysočina).

Jedná se o menší až středně velký zlomek krystalu citrínu, který má z pohledové strany slušně zachovalé obvodové stěny. Jedna z těchto ploch je navíc od přírody zdobena pozoruhodným jemným rýhováním.

Samotná špice krystalu se bohužel nedochovala, kámen však i přes to působí vskutku nádherným celkovým dojem.

Ve spodní části krystalu pak citrín přechází až do křemene, na kterém byl původně narostlý. Nemusíte mít však strach, protože tento bílo-oranžový křemen tvoří pouze asi jednu třetinu až jednu čtvrtinu kamene, takže rozhodně nijak nekazí vysoce estetický vzhled tohoto citrínu.

Povrch kamene je přibližně z poloviny matný, zbývající část citrínu se pak může pochlubit slušným leskem. Díky tomu lze při prosvícení krystalu sluníčkem nebo baterkou i velmi dobře nahlédnout dovnitř a pozorovat tak působivý vnitřní svět.

Můžete zde obdivovat nejen slušnou místy až drahokamovou čistotu, ale také půvabné mlhovinové závoje či různé inkluze a peříčka. Opravdu úžasné je také zkoumat jak se ve spodní části krystalu citrín zajímavě prolíná a mísí s křemenem.

Pokud kámen prozkoumáte opravdu důkladně, objevíte i překrásnou barevnou duhu o velikosti cca 15 x 10 milimetrů. Tato duha je však patrná pouze pokud je kámen mokrý (viz. krátný článek níže - Jak se v kamenech hledají barevné duhy).

Fantastická je pak také samotná barva citrínu, která se pyšní vysoce kvalitním středně až sytě žlutým odstínem s nepatrným jemně kouřovým nádechem v pomyslné špici krystalu.

Nejvíce pak samozřejmě toto unikátní zbarvení vynikne, pokud je citrín mokrý a na sluníčku, to se pak můžete kochat medovými či dokonce zlatavými tóny. To jsme pro vás výborně zachytili na posledních třech fotografiích (celkem je u vzorku 15 snímků).

Pokud tedy hledáte estetický a hodnotný kousek pravého českého citrínu, tento vzorek rozhodně nezklame vaše očekávání a udělá vám radost.

 

Místo nálezu: Kněževes - Na Františku (Vysočina)

Rok nálezu: 2016

Rozměry: 47 x 35 x 21 mm

Váha: 52 g

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

Další nabídku pravých českých citrínů naleznete v naší sekci - Prodej citrínů, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - Nabídka citrínů.

Dostupnost Prodáno
1 900 Kč
Kód produktu 2604
Kategorie Pravý český citrín - přírodní kámen
Položka byla vyprodána...