Krásně průsvitný krystal záhnědy s úžasnou kouřovou barvou

Kvalitní vzorek pravé české záhnědy pocházející z proslaveného šutráckého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o menší až středně velký krystal záhnědy, který má slušně zachovalé obvodové stěny i samotnou špici. V některých úsecích je sice kamínek mírně odřený či ťuklý, to mu však rozhodně nijak neubírá na jeho celkové kráse. Po důkladnějším prozkoumání navíc zjistíte, že je krystal z části i tzv. oboustranně vyvinutý.

Záhněda je pomocí sluníčka či baterky celá skvěle průsvitná a tak můžete z několika stran i dobře nahlédnout dovnitř krystalu a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět plný mlhovin, inkluzí a peříček.

Unikátní a skutečně vzácná je pak především samotná barva záhnědy, která se pyšní kouřovým odstínem, v němž se působivě prolínají světlejší a tmavší tóny. Toto jedinečné zbarvení je typické právě pro záhnědy z Dolních Borů (Hatí).

Záhnědy z této dnes již nedostupné lokality patří k vyhledávaným především mezi sběrateli, svoji pozornost na ně však čím dál častěji zaměřují i lidé kteří se o drahé nerosty zajímají kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 55 x 33 x 33 mm

Váha: 71 g

 

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 3855
1 700 Kč –14 % 1 450 Kč
Krásně průsvitný krystal záhnědy s úžasnou kouřovou barvou
Krásně průsvitný krystal záhnědy s úžasnou kouřovou barvou
1 700 Kč –14 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty