• 1 z 8
 

Krystal záhnědy s estetickým muskovitem narostlý na albitu

 

Pozoruhodná ukázka přírodní záhnědy z naleziště Bohdalec nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Jedná se o menší krystal záhnědy, ve kterém jsou velice netradičně zarostlé lupeny muskovitu. Podložku celého vzorku pak tvoří albit a typický křemen.

Krystal záhnědy má z pohledové strany slušně zachovalé stěny a plochy, špička se však bohužel nedochovala.

Povrch záhnědy je pěkně lesklý, takže pokud krystal prosvítíte sluníčkem nebo baterkou, můžete poměrně snadno nahlédnout dovnitř a pozorovat tak hezký vnitřní svět. Ten je plný nejrůznějších úkazů jako jsou mlhovny, inkluze nebo peříčka.

Barva samotné záhnědy má pak příjemný středně hnědý odstín.

Velice zajímavé jsou pak na tomto vzorku lupeny (krystaly) muskovitu, které jsou zarostlé jak v záhnědě tak i ve spodním albitu. Tyto lupenité krystaly pozoruhodně vyčnívají do prostoru, což se jen tak nevidí a když už na podobný kousek narazíte, většinou není takto slušně zachovalý. Minerál muskovit je mezi lidmi známí spíše pod svým neodborným názvem a sice jako světlá lesklá slída.

Podložka, na které je krystal záhnědy narostlý, je tvořena částečně krystalovým bílým až nažloutlým albitem, který je místy lehce prostoupený šedým křemenem.

Celkově jde o nevšední kousek kamene z naší země, který potěší nejen sběratele, ale ocení jej především lidé zajímající se o nerosty kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem. Tento vzorek v sobě totiž sdružuje hned čtyři různé druhy minerálů (záhnědu, muskovit, albit a křemen).

 

Místo nálezu: Bohdalec (Vysočina)

Rok nálezu: 2018

Rozměry: 45 x 39 x 25 mm

Váha: 37 g

 

Dostupnost Prodáno
410 Kč
Kód produktu 1965
Kategorie Pravá česká záhněda - přírodní kámen
Položka byla vyprodána...