Luxusní a nádherně zachovalý větší krystal morionu na drobné křemenné podložce - Dévický chrám

Vyjímečný sběratelský kousek temné až černé záhnědy tzv. morionu pocházejícího ze slavného českého naleziště Pikárec (Vysočina).

Malebná vesnička jménem Pikárec nacházející se na Vysočině se v dřívějších ale i nedávných dobách proslavila především nálezy krásných černých turmalínů skorylů. Čas od času však můžete v této mineralogicky nadějné oblasti narazit i na jiné poklady a právě jedním takovým je i tento černý krystal morionu, který si nyní blíže popíšeme.

Víme, že popisky u našich drahých kamenů jsou mnohdy poněkud rozsáhlé, věříme však, že u takto hodnotného vzorku podrobný a originální popis jistě oceníte. Každý námi nabízený drahý kamínek je jedinečný a má svůj vlastní příběh...

Tento velkolepý krystal již na první pohled zaujme každého, kdo se jen trošku zajímá o minerály a vzácné nerosty. Morion se totiž může pochlubit uctihodnou délkou 8,5 centimetru a velice estetickým vzhledem. Podobně kvalitní kousky morionů jako je tento se v naší přírodě vyskytují naprosto ojediněle, takže vzorek můžeme označit jako sběratelský unikát.

Samotný krystal má nádherně zachovalé všechny obvodové stěny i špici, která je až na několik drobounkých ťuknutí prakticky dokonalá. Tyto nepatrné kosmetické nedostatky se však při celkovém pohledu na tento majestátní krystal zcela ztratí.

Jistě jste si také všimli, že morion je narostlý na malé podložce tvořené mléčně bílým křemenem a nažloutlým albitem. Tento krystal je tedy možno nazývat jako "podložkový", což je velká výhoda, kterou si níže letmo vysvětlíme.

Často se v přírodě najde krystal, ať už záhnědy, morionu, citrínu či křišťálu, který ve své spodní části nemá žádný tzv. podložkový minerál jako je nejčastěji křemen, albit nebo ortoklas. U těchto ze spodní strany jakoby neukončených krystalů se tedy můžeme jen domnívat, jak byly původně asi dlouhé. Naproti tomu krystaly s byť malou podložkou mají jasně patrný konec a nám tak nemusí vrtat hlavou jak byly původně velké.

Naprostá většina krystalů vyrůstá na podložkové neboli mateční hornině (křemen atd.), vlivem geologickým změn v podloží se však téměř všechny krystaly v průběhu svého růstu a vývoje dříve nebo později tzv. odlomí. Na některých z nich se ve spodní části zachová kousek této mateční horniny a tyto krystaly se označují jako podložkové. Jiné krystaly se zlomí například uprostřed své délky, tudíž na jejich spodní straně tuto mateční horninu nenajdete.

V našem konkrétním případě tato křemeno-albitová podložka zabíhá ze spodní strany přibližně do jedné třetiny krystalu.

Další jistě důležitou věcí je lesk morionu, protože lesklé kameny, především pak krystaly samozřejmě působí daleko estetičtěji. Náš krystal má ze šesti obvodových stěn tři vysoce lesklé a tři spíše matné, což je velmi slušné. Matné stěny obvykle nevypadají úplně atraktivně, zde jsou však decentně zdobeny lupínky (krystalky) muskovitu, neboli stříbrně lesklé slídy. Co se týče samotné špice krystalu, tak ta je prakticky celá lesklá.

S leskem také úzce souvisí tzv. vnitřní svět kamene. Pokud je kámen celý matný v naprosté většině do něj nelze při prosvícení nahlédnout. To však není náš případ, protože více než polovina tohoto krystalu se pyšní úžasným leskem.

Pokud tedy morion prosvítíte sluníčkem nebo lépe baterkou, můžete výborně nahlédnout dovnitř celého krystalu a obdivovat tak jeho kouzelný a bohatý vnitřní svět. Horní polovina krystalu se pyšní fantastickou drahokamovou čistotou, níže pak můžete obdivovat množství půvabných úkazů jako jsou mlhovinové závoje či různé inkluze a peříčka.

Po důkladnějším prozkoumání objevíte i pěknou menší pestrobarevnou duhu.

Někteří lidé se do tohoto vnitřního světa kamenů vydrží dívat i dlouhé minuty a nepřestane je fascinovat. Úkazy skryté uvnitř totiž výborně rozvíjí lidskou fantazii a vy tak můžete mít mnohdy pocit, že vidíte například nějáké zvíře či jiný objekt.

Díky tomuto bohatému vnitřnímu světu můžeme tento krystal morionu navíc zařadit i mezi tzv. Mistrovské krystaly a to konkrétně Dévický chrám.

Nyní se pojďme přesunout k samotné barvě kamene, která je opravdu pozoruhodná až fascinující. Na běžném denním světle či ve stínu má morion typickou, ale velmi kvalitní temnou až černou barvu. Pokud jej však prosvítíte (sluníčkem nebo baterkou) téměř celý krystal se až pohádkově rozzáří a vy se můžete kochat příjemnými hnědými až medovými tóny s jemně kouřovým nádechem.

Celkově jde o neobyčejný a unikátní kámen z naší země, který má rozhodně co nabídnout. Vzorek je vhodný jak pro velmi náročné sběratele tak i pro ty z vás, jenž se o drahé nerosty zajímáte kvůli jejich významným energetickým účinkům a vlastnostem.

Kámen jsme pro Vás samozřejmě postupným pootáčením detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o celkovém vzhledu (U vzorku je tedy celkem 18 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

 

Místo nálezu: Pikárec (Vysočina)

Rok nálezu: 2019

Rozměry: 85 x 44 x 36 mm

Váha: 178 g

 

Proč si zakoupit drahé kameny právě u nás?

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli, takže vám ručíme za jejich pravost, jasný původ a čistě přírodní neupravený stav. Drahé kameny jsou naším celoživotním koníčkem, kterému se věnujeme již mnoho let. Nerosty hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi nejbližší a pro nás tudíš nejvhodnější.

————————————————————————————

Další české přírodní moriony najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních morionů » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 3096
9 200 Kč
Luxusní a nádherně zachovalý větší krystal morionu na drobné křemenné podložce - Dévický chrám
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty