Luxusní kousek růženínu vhodný pro sběratele

Estetický vzorek surového českého růženínu pocházející ze slavné šutrácké lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Tento poctivý středně velký kousek růženínu se svými kvalitami řadí k opravdové špičce.

Kamínek se totiž může pochlubit opravdu nádherným růžovým odstínem. Nejvíce samozřejmě toto úžasné růžové zbarvení vynikne a zazáří pokud je vzorek na sluníčku.

Barvu tohoto růženínu lze zkrátka označit za jednu z nejkrásnějších, kterou můžete v naší přírodě najít. Každý začínající i pokročilý sběratel minerálů touží mít ve sbírce takto kvalitně zbarvený růženín, jen málo kdo má však to štěstí či dar, si takovýto kamínek najít.

Růženín však vyniká nejen úžasnou barvou, ale také slušnou vnitřní čistotou, která se vyskytuje u růženínů vzácně.

Za zmínku také jistě stojí krásný lesk kamene či menší ale o to hezčí duhový odlesk, který růženínu také přidává na atraktivitě.

Celkově jde o unikátní luxusní růženín pocházející ze starého (historického) nálezu v bývalém živcovém dole v Hatích (Bory - Vysočina). Podobně kvalitní a estetické kousky růženínů se dnes už nalézt nedají.

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 6867
2 450 Kč
Luxusní kousek růženínu vhodný pro sběratele
ruzenin luxusni sbirkovy drahy kvalitni ceske kameny 1
Barevná duha Sbírkový kámen
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Články související s tímto kamenem:

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek růženínu pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Unikátní však byly i místí růženíny, které dosahovaly mimořádné kvality, měly totiž úžasnou růžovou barvu a mnohdy i slušnou vnitřní čistotu. Mnoho těchto záhněd a růženínů se však z této historické doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy a růženíny z této lokality patří mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině (a vůbec v ČR) najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu či růženín je velice obtížné.

Doplňkové parametry

Kategorie: Pravý český růženín - přírodní kámen
Naleziště: Česká Republika
Typ / forma: Přírodní / surový / neopracovaný
Místo nálezu:: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)
Rok nálezu:: 60. - 70. léta
Rozměry:: 80 x 60 x 30 mm
Váha:: 144 g

Podobné produkty