Unikátní kouřový krystal záhnědy s barevnou duhou - Elestial

Estetický vzorek přírodní záhnědy ze slavné české lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Tento senzační krystal záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Teď když už víte něco málo o původu této záhnědy si ji můžeme blíže popsat.

Jedná se o středně velký krystal, který má z pohledové i obou bočních stran velice slušně zachovalé jak obvodové stěny, tak i samotné špice.

Ze zadní strany jsou špice také velmi hezky dochovalé, obvodové krystalové plochy se tu však převážně nenachází, protože je zde záhněda otlačena od mateční horniny (nejčastěji křemene).

Záhněda se může také v některých pasážích pochlubit vzácným elestiálním růstem, díky kterému lze tento kámen zařadit mezi tzv. Mistrovské krystaly a to konkrétně Elestil dar Andělů.

Povrch záhnědy je převážně lesklý, takže pokud krystal prosvítíte sluníčkem nebo baterkou můžete poměrně snadno nahlédnout dovnitř a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět.

Ten ukrývá v některých úsecích slušnou čistotu, především se zde však můžete kochat množstvím nejrůznějších úkazů jako mlhovin, inkluzí či peříček.

Celkem snadno lze pak objevit nádhernou pestrobarevnou duhu o velikosti cca 5 x 5 milimetrů. Tento duhový odlesk je mimochodem výborně zachycený v detailu na dvou fotografiích. Nachází se zde ještě několik dalších barevných odlesků ty však již nejsou tak velké a výrazné.

Skutečně fantastická a opravdu vzácná je pak především samotná barva záhnědy, která má luxusní kouřový odstín. Toto zbarvení je typické právě pro ty nejkvalitnější záhnědy z této oblasti (Dolní Bory - Hatě).

Zkušení šutráci a staří sběratelé minerálů dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své barvě mezi jedny z nejúžasnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je prakticky nemožné.

Kámen jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu (U vzorku je celkem 13 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme i přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 70. - 80. léta

Rozměry: 64 x 47 x 30 mm

Váha: 133 g

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - Prodej záhněd, nebo také na našem partnerském webu Drahé kameny online v kategorii - Nabídka záhněd.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2532
2 200 Kč
Unikátní kouřový krystal záhnědy s barevnou duhou - Elestial
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty