Poctivý středně velký krystal nádherné kouřové záhnědy - Elestial

Sběratelský kousek pravé české záhnědy pocházející z historického nálezu z oblasti Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o poctivý středně velký krystal záhnědy, který se může pochlubit délkou 7,5 centimetru. Ve sbírce (vitríně) se tedy tento vzorek mezi ostatními drahými kameny rozhodně neztratí.

Záhněda navíc působí velmi unikátním a estetickým dojmem.

Krystal má vůči své velikosti krásně zachovalé obvodové stěny i samotnou špici, respektive dvě špice. Není sice zcela dokonalý a má různé oděrky či ťuknutí, nejde však o nic zásadního co by kazilo celkový nádherný vzhled tohoto vzorku.

Záhněda má v jednom úseku nevšední jakoby stupňovitý (elestiální) růst, takže nemá pouze jednu klasickou špici, nýbrž hned dvě. Díky specifickému růstu můžeme kámen částečně zařadit i mezi jeden z tzv. Mistrovských krystalů a sice Elestial dar Andělů.

Naprosto vyjímečná je pak samotná barva záhnědy, která se pyšní fantastickým kouřovým odstínem. V tom se působivě prolínají světlejší a tmavší tóny, což působí skoro až kouzelným dojmem. Tato kouřová barva je typická právě pro záhnědy pocházející z tohoto jedinečného a dnes již nedostupného naleziště Dolní Bory - Hatě.

Krystal je sluníčkem či baterkou částečně průsvitný (viz. poslední foto), některé lesklé stěny pak dovolují i mírně nahlédnout dovnitř kamene a pozorovat tak jeho vnitřní svět plný nejrůznějších úkazů v podobě mlhovin, peříček a dalších inkluzí. Místy pak lze spatřit i drobounké barevné duhy.

Ve spodní části je krystal lehce zakalený mléčným křemenem, na povrchu pak místy najdete známky albitu.

Celkově jde o vyjímečný kámen z naší země, který má rozhodně co nabídnout.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 75 x 46 x 45 mm

Váha: 182 g

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Proč si zakoupit drahé kameny právě u nás?

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli (nejsme žádní přeprodejci), takže vám ručíme za jejich pravost, jasný původ a čistě přírodní neupravený stav. Drahé kameny jsou naším celoživotním koníčkem, kterému se věnujeme již mnoho let. Nerosty hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi nejbližší a pro nás tudíš nejvhodnější.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 5449
2 950 Kč –16 % 2 450 Kč
Poctivý středně velký krystal nádherné kouřové záhnědy - Elestial
zahneda krystal elestial mistrovsky velky dolni bory hate vysocina cr cesky kamen obrazky 1
2 950 Kč –16 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty