• 1 z 7
 

Příjemně zbarvený citrín v lehkém spojení s křemenem

 

Velice hezký kousek přírodního citrínu v kombinaci s křemenem z oblíbeného šutráckého naleziště Suky (Vysočina).

Jedná se o pěknou ukázku citrínu, který je z menší poloviny prostoupený křemenem. Povrch kamínku je z pohledové strany matný, místy lehce ohlazený a příjemný na dotek. Zadní strana vzorku je pak částečně lesklá.

Při prosvícení kamene sluníčkem nebo baterkou lze místy i lehce nahlédnout dovnitř a pozorovat tak v některých pasážích slušnou čistotu či různé mlhoviny, inkluze a peříčka. Můžete však také sledovat, jak se uvnitř vzájemně mísí a prolínají oba minerály (citrín a křemen).

Krásná je však na tomto citrínu především jeho barva, která má půvabný světle až středně žlutý odstín. Nejvíce pak toto zbarvení samozřejmě vynikne, pokud je kamínek mokrý a na sluníčku, což je výborně zachyceno na poslední fotografii (celkem je u vzorku 7 snímků).

 

Místo nálezu: Suky (Vysočina)

Rok nálezu: 2020

Rozměry: 39 x 34 x 17 mm

Váha: 41 g

 

NALEZIŠTĚ DRAHÝCH KAMENŮ SUKY

Malá vesnička jménem Suky byla v dřívějších dobách (cca před 20 -30 lety) mezi sběrateli velice oblíbenou lokalitou. Na přilehlích polích se totiž nacházely nejenom záhnědy, moriony a černé turmalíny, ale především nádherné křišťály a citríny.

Dnes je však toto významné naleziště značně vyčerpané a to především kvůli velkému množství nových sběratelů. Částečně však sláva této lokality upadla i kvůli příliš mělké orbě. Dříve totiž zemědělci orali i do hloubky 40 - 50 centimetrů, dnes je to většinou pouze 20 - 30 cm, což šanci na pěkný nález také značně snižuje.

 

Dostupnost Prodáno
250 Kč
Kód produktu 1764
Kategorie Pravý český citrín - přírodní kámen
Položka byla vyprodána...