Úžasná srostlice krystalků zeleného epidotu v decentní kombinaci s albitem

Sběratelský kousek přírodního epidotu ze známé šutrácké lokality Sobotín (Pfarrerb) nedaleko Šumperka (Jeseníky).

Jedná se o nádhernou srostlici, která je téměř celá tvořena krystaly epidotů.

Můžete zde obdivovat nejenom drobné válečky o velikosti několika prvních milimetrů, ale i několik větších špalíčků o rozměrech cca 5 - 10 milimterů.

Dominantou tohoto vzorku je však velký buclatý krystal epidotu o délce 2 centimetry. Tento hlavní krystal (špalík) je z obou stran sice neukončený, i přes to jde však o opravdovou vzácnost, protože takto rozměrné válečky epidotů se na této lokalitě objevovaly zcela vyjímečně.

Nachází se zde samozřejmě i všelijaké fragmenty a části těchto krystalků, jako celek je však tento vzorek velmi slušně zachovalý.

Celkový estetický vzhled pak doplňuje ještě decentní kombinace s malým bílým albitem, na kterém byl epidot původně narostlý.

Samotný epidot má přirozenou temně zelenou až olivovou barvu a některé válečky jsou i částečně průsvitné, což je výborně zachyceno na poslední fotografii.

Nejvíce samozřejmě krása tohoto kamene vynikne, pokud jej zblízka nasvítíte silnou baterkou. Na běžném denním světle je vzorek velmi tmavě zelený a ne příliš výrazný. Ve vaší vitrínce si tedy tento kamínek bude nárokovat tu nejvíce osvětlenou část (poličku).

Vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt krásné ukázky tohoto minerálu (epidotu).

 

Místo nálezu: Sobotín (Pfarrerb) - Jeseníky

Rok nálezu: 1994

Rozměry: 26 x 23 x 20 mm

Váha: 17 g

 

Naleziště vzácných epidotů - Sobotín (Pfarrerb)

Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.

Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.

Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.

Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.

Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.

 

U nás vždy víte co kupujete

Snažíme se, aby všechny námi nabízené minerály a drahé kameny byly co nejlépe prezentovány a vy jste tak přesně věděli co kupujete.

Každý kamínek pro vás tedy detailně nafotíme ze všech stran a opatříme jej originálním popiskem, jenž ho perfektně vystihuje.

Ke všem nerostům navíc vždy uvádíme i tzv. "Rodný list" tedy místo a rok jejich nálezu. Samozřejmostí jsou pak rozměry daného vzorku a jeho váha.

————————————————————————————

→ Další české přírodní epidoty najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních zelených epidotů » zobrazit nabídku «

 

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2970
1 350 Kč
Úžasná srostlice krystalků zeleného epidotu v decentní kombinaci s albitem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty