Úžasně zbarvený fragment krystalu záhnědy s duhovým odleskem

Estetický vzorek přírodní české záhnědy pocházející z významné mineralogické lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Tento menší fragment záhnědy se pyšní částečným elestiálním růstem a má hezky zachovalé některé stěny, plošky a kousky špic.

Zdaleka nejkrásnější je však barva samotné záhnědy, která má luxusní a velmi kvalitní kouřový odstín. V něm se pozoruhodně prolínají světlé a tmaší kouřové tóny, což působí opravdu senzačním dojmem.

Vzorek je také celý nádherně průsvitný (sluníčkem nebo baterkou) a díky převážně lesklému povrchu můžete i snadno nahlédnout dovnitř kamene. Jeho tzv. vnitřní svět ukrývá místy slušnou čistotu, ale také množství nejrůznějších úkazů jako mlhovin, inkluzí či peříček.

Celkem snadno lze pak těsně pod povrchem objevit i úžasnou pestrobarevnou duhu o velikosti cca 5 x 5 milimetru.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 55 x 27 x 20 mm

Váha: 34 g

 

Dolní Bory - Hatě

Tato záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 3462
300 Kč
Úžasně zbarvený fragment krystalu záhnědy s duhovým odleskem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty