Větší oboustranně vyvinutý krystal záhnědy s úžasnou kouřovou barvou - Sběratelská záležitost

Fantastická ukázka přírodní záhnědy pocházející z kdysy slavného šutráckého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o velmi kvalitní, hodnotný a estetický krystal záhnědy, který se se svojí délkou 9 centimetrů už řadí mezi ty střední až větší vzorky. Pro vášnivé sběratele minerálů je tedy tato záhněda velice atraktivním kouskem, protože se ve vitríně bude opravdu vyjímat a nikdo ji nepřehlédně, navíc má díky unikátnímu místu nálezu a stáří prakticky nedocenitelnou hodnotu. Lidé kteří se drahé kameny zajímají kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem, si však tento majestátní krystal jistě také zamilují.

Záhněda navíc není rozhodně obyčejná, je totiž tzv. oboustranně vyvinutá, což znamená, že má špice na obou svých koncích.

Krystal sice ani zdaleka není dokonalý, protože má ťuklé špice a místy je i odřený, dá se však říci, že vůči své velikosti je slušně zachovalý. I přes menší nedostatky tedy působí vyjímečným celkovým dojmem.

Pozoruhodné je i větší otlačení v jedné pasáži, které dodává krystalu na zajímavosti a originalitě.

V některých úsecích je pak záhněda decentně pokrytá mléčným křemenem či drobným albitem jakožto mateční horninou.

Skutečně jedinečná je pak samotná barva záhnědy, která se pyšní unikátním kouřovým odstínem. V něm se totiž nádherně prolínají světlejší a tmavší tóny což působí skoro až kouzelným dojmem.

Krystal je slunečními paprsky či baterkou prakticky celý průsvitný, díky částečně lesklým stěnám lze některými pasážemi i lehce nahlédnout dovnitř kamene. Tzv. vnitřní svět zde ukrývá pestré množství nejrůznějších úkazů, především pak mlhovinovývh závojů.

Celkově jde o mimořádný drahý kámen z naší země, který má hodně co nabídnout. Záhněda je vhodná pro náročné sběratele, ezoteriky, ale i pro ty z vás, jenž hledáte zajímavou dlouhodobou investici v dnešní nejisté době.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 90 x 58 x 52 mm

Váha: 332 g

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Zajímá Vás jak jsou lidé spokojeni s nákupem na našem e-shopu?

Přečtěte si pozitivní recenze zákazníků, kteří od nás již drahé kameny zakoupili » Zobrazit recenze «

Za každou recenzi samozřejmě velice děkujeme a jsme rádi, že naše minerály mohou dělat radost vám či vašim blízkým.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 4344
7 500 Kč –13 % 6 500 Kč
Větší oboustranně vyvinutý krystal záhnědy s úžasnou kouřovou barvou - Sběratelská záležitost
zahneda krystal stary nalez cesky kamen dolni bory hate prodej 1
7 500 Kč –13 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty