Zlatý pyrit v kombinaci s černými turmalíny a muskovitem

Vzácná ukázka přírodního pyritu v kombinaci s černým turmalínem skorylem a muskovitem.

Vzorek pochází z věhlasného šutráckého naleziště Bory (Vysočina).

Jedná se o velice zajímavou srostlici, která je tvořena zlatým pyritem, černým turmalínem a muskovitem, neboli světlou lesklou slídou.

Minerál pyrit se v naší přírodě samostatně vyskytuje velice ojediněle, občas jej však můžeme nalézt v kombinaci s ostatními nerosty jako je tomu zde. Nejčastěji se u nás pyrit vyskytuje právě ve spojení s černým turmalínem.

Samostatné pyrity ve formě krystalů můžou mít mnoho podob (tvarů), nejběžnější a nejvíce známý je však tvar kostky neboli krychle. V našem konkrétním případě pyrit sice netvoří krystaly (kostky), ale jde pouze o zajímavý shluk tohoto nerostu, i přes to se však jedná o velkou vzácnost.

Tento pyrit se nalezl v tzv. podzemní dutině, která obsahovala množství černých turmalínů. Pyrit se zde vyskytoval jako tzv. doprovodný minerál, tudíš neměl prostor vykrystalizovat do podoby větších kostek (krystalů).

Samotný valounek pyritu je bohatě prostoupený (prorostlý) drobounkými černými turmalíny či jejich fragmenty.

Z jedné strany vzorku je pak k vidění množství lupenitých krystalků stříbrně lesklé slídy - muskovitu.

Celkově se jedná o skutečně pozoruhodnou a vzácnou kombinaci minerálů z Vysočiny, kterou jistě ocení nejen vášnivý sběratelé, ale i lidé zajímající se o drahé kameny kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

 

Místo nálezu: Bory (Vysočina)

Rok nálezu: 2019

Rozměry: 40 x 33 x 30 mm

Váha: 71 g

 

Čištění kamene

Tento vzorek nedoporučujeme příliš často a dlouze namáčet ve vodě. Při čištění jej pouze lehce opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou a nechte důkladně oschnout. Při manipulaci s tímto kamínkem buďtě také šetrní. Při neopatrném či hruhém zacházení se ze vzorku můžou uvolňovat drobné kamínky. Nemusíte mít však strach, při bežném prohlížení v ruce, kámen rozhodně nějak nepoškodíte.

 

Zajímavosti o pyritu

Pyrit je pro svoji barvu celkem často zaměňován se zlatem, proto se mu také někdy přezdívá "kočičí zlato" nebo také "zlato hlupáků". Má také poměrně velkou hustotu a to 5,1 g/cm³ ,takže i menší kamínek působí relativně těžkým dojmem. Pro srovnání třeba  křemen má hustotu pouze 2,6 g/cm³.

 

Proč si zakoupit drahé kameny právě u nás?

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli, takže vám ručíme za jejich pravost, jasný původ a čistě přírodní neupravený stav. Drahé kameny jsou naším celoživotním koníčkem, kterému se věnujeme již mnoho let. Nerosty hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi nejbližší a pro nás tudíš nejvhodnější.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 2982
570 Kč
Zlatý pyrit v kombinaci s černými turmalíny a muskovitem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty