Nádherná drůzička ametystu na větší křemenno-živcové podložce

Kvalitní vzorek pravého českého ametystu pocházející z vyhlášené kamínkářské lokality Kojatín nedaleko Třebíče (Vysočina).

Jedná se o větší tzv. podložkový vzorek, který je tvořený menší, ale vysoce estetickou drůzičkou ametystu a křemenno-živcovou základnou.

Ametyst se zde nachází na rozloze cca 3 x 2 centimetry a je tvořený množstvím drobounkých krystalků, špiček či jejich fragmentů. Pyšní se úžasnou sytě fialovou barvou, která samozřejmě nejvíce vynikne pokud je vzorek na sluníčku nebo když jej z blízka nasvítíte baterkou.

Podložka/ základna je tvořena mléčným až šedým křemenem a okrově zbarveným živcem. Jde o typickou tzv. mateční horninu ve které se drůzičky ametystu v této oblasti vyskytují.

Ametyst se sice nachází pouze v jedné menší pasáži na poměrně velkém vzorku, i přes to však tento kousek jako celek působí atraktivně a hodí se i do sbírky pro začínající či mírně pokročilé sběratele minerálů.

Takto kvalitní vzorky jako je tento, se na této lokalitě (Kojatín) dnes již prakticky nevyskytují.

————————————————————————————

Místo nálezu: Kojatín u Třebíče (Vysočina)

Rok nálezu: 2012

Rozměry: cca 90 x 70 x 45 mm

Váha: 297 g

————————————————————————————

Naleziště drahých kamenů - Kojatín

Malá vesnička jménem Kojatín se nachází na Vysočině a to nedaleko města Třebíč. Toto naleziště se proslavilo především krásnými sytě fialovými ametysty, z nichž některé přecházejí až do černé barvy morionů. Ametysty se nacházejí i v přilehlých obcích jako Valdíkov, Hostákov či v nedalekých Bochovicích, nejkrásnější vzorky však pocházejí právě z Kojatína.

Konkrétní lokalita s výskytem těchto vzácných minerálů se nachází asi jeden kilometr jižně až jiho-východně od obce Kojatín. Ametysty zde můžete hledat jak na poli tak i v sousedním lese. Nejlepším obdobím na výpravu je samozřejmě podzim, kdy jsou zdejší pole zoraná a důkladně opršelá. Ametysty se zde však dají v omezené míře hledat celoročně, protože se vyskytují i v přilehlém lese a to na ploše přibližně 1 hektaru (tedy 100 x 100 m).

Tento lesík byl však v dřívějších letech již několikrát přebagrován a důkladně prokopán. Smutné je, že někteří sběratelé a hledači drahých kamenů, po sobě tyto výkopy nedokáží a asi ani nechtějí uklidit, takže naleziště je značně zdevastované a zpustošené. Lesu nepřidala ani kůrovcová kalamita, kvůli které musela být značná část stromů vykácena.

Sbírkové kousky ametystů se na této lokalitě už nacházejí spíše vzácně, začínající sběratelé či lidé zajímající se o drahé kameny kvůli jejich energetickým účinkům si tu však jistě přijdou na své, protože se zde po dešti stále dají najít drobné kousky těchto fialových kamínků. (Pokud by jste na této lokalitě chtěli kopat, je samozřejmě nutné povolení majitele pozemku).

————————————————————————————

Další české ametysty najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých ametystů » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 4800
1 250 Kč
Nádherná drůzička ametystu na větší křemenno-živcové podložce
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty