Nádherný menší krystal kouřové záhnědy - Estetika pro sběratele

Velmi kvalitní ukázka pravé české záhnědy pocházející z významného mineralogického naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o menší ale velmi estetický a atraktivně vyhlížející krystal záhnědy, který je velice slušně zachovalý. Navíc je i z části tzv. oboustranně vyvinutý, má tedy náznak špice i na opačném konci.

Kamínek jsme pro vás postupným pootáčením detailně nafotily ze všech stran ,aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu a tvaru.

Krystal je sluníčkem či baterkou celý skvěle průsvitný a díky lesklému povrchu stěn lze i výborně nahlédnout dovnitř. Tzv. vnitřní svět/vesmír této záhnědy ukrývá nejen velmi dobrou čistotu ale také pestrou škálu nejrůznějších úkazů v podobě mlhovin či peříček. Po důkladnějším prozkoumání objevíte i hezké menčí či drobné barevné duhy (duhové odlesky). Jeden z nich je zachycený v detailu na posledním snímku.

Opravdu úžasná je i samotná barva záhnědy, která se pyšní podmanivým kouřovým odstínem, v němž se působivě prolínají světlejší a tmavší tóny.

Tato estetika potěší především vášnivé sběratele, kamínek si však jistě zamilují i lidé zajímající se o drahé nerosty kvůli jejich významným energetickým účinkům a vlastnostem.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 39 x 25 x 20 mm

Váha: 25 g

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 4152
1 250 Kč –28 % 900 Kč
Nádherný menší krystal kouřové záhnědy - Estetika pro sběratele
zahnea krystal luxusni sbirkovy kousek vzorek bory hate obrazky 1
1 250 Kč –28 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty