Estetický Mistrovský krystal záhnědy - Elestial dar Andělů

Sběratelský kousek pravé české záhnědy pocházející z významné mineralogické lokality Dolní Bory - Hatě, bývalý živcový důl (Vysočina).

Jedná se o luxusně vyhlížející krystal záhnědy, který se pyšní velmi solidními rozměry (délka 8,5 centimetru) a váhou téměř čtvrt kilogramu. Rozhodně tedy nejde o žádného drobka a záhněda se řadí ke středním spíše až větším vzorkům.

Pro vášnivé sběratele minerálů je tedy tato záhněda velice lukrativním kouskem, protože se ve vitríně bude opravdu vyjímat a nikdo ji nepřehlédně, navíc má díky unikátnímu místu nálezu a stáří prakticky nedocenitelnou hodnotu. Lidé kteří se o drahé kameny zajímají kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem, si však tento majestátní krystal jistě také zamilují.

Krystal je však také velmi slušně zachovalý. Poměrně mohutná špice zabíhající místy až do poloviny krystalu je až na drobné odření (ťuknutí) v samotném vrcholu prakticky dokonalá. Obvodové stěny jsou pak nejhezčí z přední tzv. pohledové strany, protože ze zadní části krystalu k záhnědě přiléhá průsvitný mléčný křemen, na kterém byla původně (před mnoha miliony let) narostlá.

Krystal navíc není zcena obyčejný, protože se místy pyšní vzácným elestiálním (hypoparalelním) růstem. To záhnědě nejen přidává na estetice a atraktivitě, ale také ji díky tomu můžeme zařadit mezi unikátní tzv. Mistrovské krystaly a to konkrétně Elestial da Andělů.

Skutečně jedinečná je pak samotná barva záhnědy, která se pyšní fantastickým kouřovým odstínem. V něm se totiž nádherně prolínají světlejší a tmavší tóny což působí skoro až kouzelným dojmem.

Krystal je slunečními paprsky či baterkou prakticky celý průsvitný, díky částečně lesklým stěnám lze některými pasážemi i nepatrně nahlédnout dovnitř kamene. Tzv. vnitřní svět je zde spíše zakalený, i přes to zde však můžete pozorovat množství nejrůznějších úkazů, především pak mlhovinovývh závojů či peříček. Působivé jsou však i menší až drobné duhové odlesky schovávající se těsně pod povrchem.

Celkově jde o jedinečný drahý kámen z naší země, který má hodně co nabídnout. Záhněda je vhodná pro náročné sběratele, ezoteriky, ale i pro ty z vás, jenž hledáte zajímavou dlouhodobou investici v dnešní nejisté době.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 85 x 60 x 35 mm

Váha: 245 g

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 4725
6 500 Kč –15 % 5 500 Kč
Estetický Mistrovský krystal záhnědy - Elestial dar Andělů
mistrovsky krystal zahnedy elestial dar andelu sbirkovy vzorek hate bory vysocina prodej 1
6 500 Kč –15 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty