• 1 z 15
 

Krásně dohojený krystal záhnědy zdobený lupínky muskovitu - Samoléčitel

 

Obdivuhodný kousek pravé přírodní záhnědy pocházející z oblíbené šutrácké lokality Suky nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Jedná se o středně velký krystal záhnědy, který má z pohledové a obou bočních stran hezky zachovalé obvodové stěny. Ze zadní strany se sice krystalové plochy nedochovaly, to však kameni rozhodně nijak neubírá na jeho celkové kráse.

Co se týče samotné špice krystalu, tak tu zde budete hledat marně, zato se však tato záhněda může pochlubit něčím daleko zajímavějším a vzácnějším. Namísto klasické špice zde totiž najdete nádherné "dohojení" tvořené množstvím drobounkých plošek a špiček. Toto tzv. dohojení navíc naleznete rovnou na obou koncích krystalu, což je fascinující.

Díky tomuto unikátnímu jevu se tato záhněda navíc může zařadit mezi Mistrovské krystaly a to konkrétně Samoléčitele.

Dohojení je mimochodem skvěle zachyceno i na některých fotografiích v detailu.

Pokud se ještě na chvíli vrátíme k obvodovým stěnám krystalu, můžeme se zde kochat nádhernými lupínky (krystalky) muskovitu, které jsou zde zarostlé. Minerál muskovit je mezi lidmi známý spíše pod svým neodborným názvem a sice jako světlá slída či kočičí stříbro.

Můžete zde však v omezené míře objeviti i další minerály a sice bílý albit a šedý křemen, na kterém byla záhněda původně narostlá.

Povrch záhnědy je částečně lesklý a v některých pasážích lze vzorek i částečně prosvítit (sluníčkem nebo baterkou) - zachyceno na fotografiích.

Samotná barva záhnědy má příjemný velmi tmavě kouřový až hnědý odstín.

Pokud vás fascinují netradiční a zajímavé drahé kameny, tento Mistrovský krystal záhnědy si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

 

Místo nálezu: Suky (Vysočina)

Rok nálezu: 2020

Rozměry: 77 x 35 x 26 mm

Váha: 86 g


U nás vždy víte co kupujete

Snažíme se, aby všechny námi nabízené minerály a drahé kameny byly co nejlépe prezentovány a vy jste tak přesně věděli co kupujete.

Každý kamínek pro vás tedy detailně nafotíme ze všech stran a opatříme jej originálním popiskem, jenž ho perfektně vystihuje.

Ke všem nerostům navíc vždy uvádíme i tzv. "Rodný list" tedy místo a rok jejich nálezu. Samozřejmostí jsou pak rozměry daného vzorku a jeho váha. (Kámen jsme osobně nalezli, takže vám ručíme za jeho pravost i původ).

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Prodáno
830 Kč
Kód produktu 3525
Kategorie Pravá česká záhněda - přírodní kámen
Položka byla vyprodána...